Wystawa rysunków Elżbiety Nadel od czwartku w Bełżcu

Wystawa „Elżbieta Nadel – obrazki domowe – Lwów 1942” składa się z 20 rysunków wykonanych tuszem na bristolu. Jest to zapis jednego dnia z życia rodziny żydowskiej w okupowanym Lwowie. Prace powstały już po rozpoczęciu deportacji Żydów ze Lwowa do obozu zagłady w Bełżcu – poinformowała Agnieszka Kowalczyk, rzeczniczka Muzeum na Majdanku, którego filią jest muzeum Bełżcu.



„W rysunkach dominuje nostalgia i tragizm sytuacji, ale wyczuwa się w nich także poczucie humoru autorki. Największą wartością jest ich dokumentalizm” – zaznaczyła Kowalczyk.



Autorka rysunków, Elżbieta Nadel, była córką zamożnych lekarzy, studentką lwowskiego Instytutu Sztuk Plastycznych. „Obrazki domowe” powstały w lipcu 1942. Od marca tamtego roku hitlerowcy prowadzili już Akcję Reinhardt mającą na celu zagładę wszystkich Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W marcu 1942 r. 15 tys. Żydów ze Lwowa trafiło do Bełżca, a w sierpniu wywieziono tam kolejne 40 tys. osób. Lwowscy Żydzi mordowani też byli w obozie w Sobiborze oraz w istniejącym od 1941 r. we Lwowie obozie przy ul. Janowskiej.



Elżbieta Nadel przeżyła. Wraz z rodzicami uciekła do Warszawy, tam mieszkali na „aryjskich papierach” ukrywając swoją prawdziwą tożsamość. Ojciec Elżbiety zginął, ona wraz matką po wojnie wyjechały do Izraela. Elżbieta Nadel wyszła tam za mąż, zajmowała się profesjonalnie rysowaniem, zmarła w 1994 r.



Cykl „Obrazki domowe” Nadel znalazł się w posiadaniu właściciela galerii w Krakowie Wiesława Dyląga. Teczkę z rysunkami znalazł on w walizce należącej do jego zmarłych ciotek, pochodzących ze Lwowa. Walizki od czasu wyjazdu rodziny ze Lwowa nikt nie otwierał. Nie udało się ustalić, co łączyło ciotki Dyląga z rodziną Nadelów.



Wystawę będzie można oglądać w muzeum w Bełżcu do lutego przyszłego roku. (PAP)



kop/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a