Wystawa średniowiecznych zabytków z grodziska w Czermnie
„To bardzo cenne zabytki, ważne dla historii naszego regionu, ale i dla historii Polski” - powiedział dyrektor Muzeum im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim Eugeniusz Hanejko.
Na wystawie pt „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” zgromadzono kolekcję ponad 1,5 tys. zabytkowych przedmiotów z okresu między X a XIV w., odnalezionych podczas badań wykopaliskowych w Czermnie - wsi nad rzeką Huczwą, w powiecie tomaszowskim, niedaleko granicy z Ukrainą. Grodzisko w Czermnie, jest przedmiotem zainteresowania badaczy już od XIX w.
Zabytki eksponowane będą w trzech salach Muzeum. W jednej sali zgromadzone będą przedmioty związane z atrybutami władzy książęcej, w tym odkryta dwa lata temu srebrna i pozłacana biżuteria - m.in. pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty, czyli efektowne wisiory noszone przy skroniach, pierwotnie zawierające pakuły nasączone pachnidłami.
Według archeologów jest to biżuteria wczesnośredniowieczna - przykład ówczesnej ruskiej sztuki złotniczej najwyższej klasy, pochodząca prawdopodobnie z XIII wieku. Jej odkrycie w Czermnie może świadczyć, że gród zamieszkiwały ówczesne elity społeczne. Kosztowności zgromadzone były w dwóch miejscach, w odległości ok. 20 metrów od siebie. Najprawdopodobniej zostały ukryte przed najazdem tatarskim na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku.
W kolejnej sali Muzeum na wystawie prezentowane będą militaria - wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika oraz przedmioty związane z handlem. Zabytki w trzeciej sali będą obrazować ówczesne życie codzienne – pokazane będą m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.
Badania grodziska w Czermnie archeolodzy UMCS prowadzą od wielu lat. nadrzecznych łąkach zachował się tam masyw wału obronnego, wyniesienia podgrodzi i chrześcijańskie cmentarzyska. Przez łąki, od grodu w stronę rzeki, ciągnęły się dwa pomosty, szerokie na trzy metry, ułożone na potężnych dębowych palach. Jeden z nich miał około 100 m długości, drugi znacznie więcej. Prowadziły one najpewniej do przystani. Próbki drewna pobrane z tych konstrukcji pozwoliły stwierdzić, że gród budowano z drzew ściętych w XI wieku, zaś drzewa użyte na pomosty ścięto w XII i pierwszych latach XIII wieku naszej ery.
Dwa lata temu archeologowie z UMCS potwierdzili tam istnienie fundamentów romańskiego kościoła, co może świadczyć, że znajdował się tam główny ośrodek średniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Odkryty w Czermnie kompleks osadniczy powiązany z grodem to – według archeologów - najprawdopodobniej znany ze źródeł ruskich Czerwień.
O Grody Czerwieńskie toczyli walki polscy Piastowie z władcami ruskiego Kijowa. Czerwień był wówczas jednym z największych ośrodków w tej części Europy.
Wystawę w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim można będzie oglądać do 31 marca. Potem ma być eksponowana w innych muzeach m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie.(PAP)
ren/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17