Wystawa prezentująca przemysł Wolnego Miasta Gdańska

Wystawę w muzeum, które mieści się przy ul. Piwnej w ścisłym historycznym centrum miasta, przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Gdańska (TPG).



"Gdańsk za czasów Wolnego Miasta był bardzo prężnym ośrodkiem przemysłowym. Było się czym pochwalić. Swoje filie miały tu choćby takie firmy, jak Oetker czy Siemens. Do tego oczywiście był cały ogrom bardzo różnorodnych rodzimych firm, z których wiele - jak choćby firma Dagoma, czy stocznia gdańska - działa do tej pory" - powiedział PAP prezes TPG Piotr Mazurek.



Główną częścią wystawy jest piętnaście plansz, z których każda prezentuje inną gałąź przemysłu. Za pomocą krótkich, treściwych informacji, zdjęć, wycinków z dawnych gazet czy kopii oryginalnych reklam i pism biznesowych, plansze te prezentują choćby przemysł stoczniowy, browarniczy, spożywczy, tytoniowy czy meblarski.



Wystawa przypomina też, działającą niegdyś w mieście, Królewską Fabrykę Karabinów czy przedsiębiorstwa, które przed kilkudziesięcioma laty dostarczały gdańszczanom gaz czy prąd.



Można też zobaczyć m.in. kilkadziesiąt butelek po różnych gatunkach piwa i innych alkoholi produkowanych w przedwojennym Gdańsku, skrzynki na butelki, puszki po marmoladzie czy kakao, bezpieczniki oraz gazomierze używane przez miejskie spółki dostarczające energię i gaz.



"Pokazujemy też nasz najnowszy nabytek - oryginalną gdańską waflownicę, za pomocą której na rozgrzanym węglu, produkowano wafle" - chwalił się Mazurek.



Wystawa w Muzeum "Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk" czynna będzie do 9 października.



Wolne Miasto Gdańsk było swoistym autonomicznym miasto-państwem pod ochroną Ligi Narodów (jej interesy reprezentował Wysoki Komisarz). Istniało w latach 1920-1939. Zajmowało ok. 1900 km kw. powierzchni, a w jego skład wchodziły m.in. Gdańsk i Sopot w ówczesnych granicach oraz istniejące wówczas powiaty Niziny Gdańskie, Wyżyny Gdańskie i Żuławy Gdańskie.



Na terenie Wolnego Miasta mieszkało ponad 400 tys. ludzi - przeważała ludność niemiecka. Według różnych szacunków ludność polska liczyła od 3 do 11 proc. Wolne Miasto Gdańsk miało własną konstytucję oraz parlament i Senat. Interesy Polski reprezentował w nim Komisarz Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. (PAP)



aks/ son/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a