Wystawa poświęcona odsłonięciu Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956

Wystawa „W obronie pamięci. Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956” stanęła nieopodal Poznańskich Krzyży, będzie prezentowana przez trzy miesiące.



Jak powiedziała PAP autorka wystawy, naczelnik oddziałowego biura edukacji publicznej IPN w Poznaniu, Agnieszka Łuczak, na prezentację składa się cykl niepublikowanych wcześniej fotografii Janusza Nowackiego, który udokumentował uroczystości 25. rocznicy Czerwca '56, w trakcie których odsłonięto pomnik.



„W tym roku przypada okrągła rocznica budowy pomnika i bardzo wiele osób nie ma już pojęcia, jak to się stało, że on tu stanął. Fakt jego wzniesienia jest rzeczą niezwykłą: Polska w czasach Solidarności była jedynym krajem w bloku państw komunistycznych, w których powstały pomniki upamiętniające bunty przeciwko komunistycznej władzy” – przypomniała Łuczak.



Jak zaznaczyła, z ideą postawienia pomnika wystąpiła Solidarność. Dzięki mieszkańcom Poznania, a zwłaszcza robotnikom z zakładów Cegielskiego, udało się go zbudować w błyskawicznym czasie i tanim kosztem – wiele osób pracowało przy jego wzniesieniu za darmo.



„W uroczystościach odsłonięcia pomnika oczywiście uczestniczyły oficjalne władze, ale były tą całą sytuacją zawstydzone, nie wiedziały, jak się zachować. W wydarzeniu tym brało udział 200 tys. osób, na tych zdjęciach to widać. Po wprowadzeniu stanu wojennego pomnik stał się +terytorium wolnych Polaków+, miejscem, gdzie przychodzili wyrazić swój sprzeciw” – powiedziała.



Również w środę zorganizowano konferencję naukową „Poznański Czerwiec 1956. Bunt i pamięć”. W jej ramach zaprezentowano portal internetowy utworzony przez poznański oddział IPN, poświęcony Poznańskiemu Czerwcowi. Jak powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Poznaniu, Rafał Reczek, ma on stanowić kompendium wiedzy o wydarzeniach z 1956 roku.



„W portalu na bieżąco udostępniane będą nowe publikacje na temat Czerwca '56, zamierzamy też sukcesywnie rozszerzać część z relacjami świadków. Ich wspomnienia będą nagrywane i przenoszone do serwisu. Wzbogacany będzie też zakres dokumentacji ikonograficznej, ilustrującejto, co się wydarzyło w Poznaniu” - powiedział.



Prace nad uruchomieniem serwisu czerwiec56.ipn.gov.pl trwały dwa lata. Przygotowywana jest także węgierska i angielska wersja portalu.



Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku upamiętnia powstanie robotników poznańskich przeciwko władzom komunistycznym, późniejsze wystąpienia przeciw władzy w 1968 i 1970, 1976 i 1980 roku oraz wprowadzenie stanu wojennego. Został odsłonięty 28 czerwca 1981 roku na Placu Mickiewicza. Jest to dzieło autorstwa rzeźbiarza Adama Graczyka i architekta Włodzimierza Wojciechowskiego. Przedstawia dwa krzyże spięte jednym ramieniem, z wizerunkiem orła z boku.



28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłem "Chleba i wolności" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według najnowszych badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.



Przyczyną wzrostu niezadowolenia społecznego w 1956 roku były - według historyków - spadek poziomu życia, ignorowanie przez władze żądań płacowych robotników, zła, "socjalistyczna", organizacja pracy i marnotrawstwo. Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Przywódcą PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień wypuszczono więźniów politycznych. (PAP)



rpo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17