Wystawa o Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego w Essen

Wystawa "Industrialne Opowieści. Szlak Zabytków Techniki. Polska" będzie prezentować m.in. różne urządzenia i przedmioty pochodzące z wybranych obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki oraz związane z nimi historie, które pozwolą zwiedzającym zapoznać się z miejscami będącymi symbolami poprzemysłowego dziedzictwa regionu śląskiego.



Autorami koncepcji i aranżacji wystawy jest grupa projektowa Wzorro Design, którą tworzą Natalia Jakóbiec, Marcin Krater, Katarzyna Pełka – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. "Główną ideą tej wystawy jest, by poprzez eksponaty związane z danym miejscem opowiedzieć jego historię. Jeśli więc prezentujemy koleje wąskotorowe, to na wystawie znajduje się toromierz pruski, którym mierzono rozstaw szyn. Kiedy opowiadamy o Zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada" w Karchowicach, która swego czasu zaopatrywała większą część regionu w wodę, to na wystawie pojawia się woda stamtąd" - powiedziała PAP Jakóbiec.



Ekspozycja nawiązuje także do "piekarnioków", czyli ogólnodostępnych pieców, w których kobiety wypiekały dawniej chleb. Takie piece można było spotkać w górniczej Kolonii Giszowiec w Katowicach.



Wystawa opowiada historie 13. z 36. obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, m.in. takich jak Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Huta Szkła "Zawiercie", Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.



W wernisażu wystawy wezmą udział m.in. instytucje zajmujące się wykorzystaniem i promocją dziedzictwa industrialnego w Zagłębiu Ruhry, reprezentanci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.



Kompleks kopalni i koksowni Zollverein z Essen to światowa ikona turystyki industrialnej. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedza ją rocznie ok. 1 mln osób.



Wystawa "Industrialne Opowieści. Szlak Zabytków Techniki. Polska" będzie prezentowana w Niemczech do 21 września.(PAP)



ktp/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17