Wystawa o Łodzi w okresie 20-lecia międzywojennego

Ekspozycja o charakterze edukacyjnym przygotowana została w oparciu o zbiory własne Muzeum Miasta Łodzi. Jej początek i zakończenie wyznaczają dwa ważne wydarzenia dwudziestolecia – 11 listopada 1918 roku, czyli odzyskanie niepodległości i trudne początki odbudowy życia miasta, oraz 1 września 1939 r. - wybuch II wojny światowej.



Wystawa ukazuje stan miasta po 123 latach niewoli i dorobek pokolenia lat 20. i 30. XX wieku. Jak przyznaje Magdalena Krajewska-Sochala, kierownik działu kultury muzeum, przedstawiony na niej portret miasta i jego mieszkańców jest niejednoznaczny.



"Z jednej strony pozostało wiele zaniedbań lat minionych, na które nakładały się zrujnowany przemysł, kryzysy ekonomiczne, strajki i bezrobocie. Z drugiej strony jednak rozpoczęto wówczas na szeroką skalę budowę wodociągów i kanalizowanie nieruchomości, rozwinięto elektryfikację, radiofonizację i komunikację Łodzi" - wyjaśniła.



Przypomniała, że zbudowano wówczas także szereg obiektów użyteczności publicznej, w tym szkoły, szpitale, osiedla mieszkaniowe, a także oddano łodzianom do użytku nowe tereny zielone.



Ogromny, wciąż niedoceniany dzisiaj postęp osiągnięto w zakresie oświaty i kultury - powstały teatry, kina, galerie czy muzea. Wystawa próbuje także ukazać oblicze polityczne Łodzi okresu międzywojennego.



Ekspozycję w Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać do 20 stycznia 2013 roku, a towarzyszyć jej będą m.in. prelekcje oraz projekcje filmu dokumentalnego "Przebój. Aleksy Rżewski", opowiadającego o niezwykłej postaci pierwszego prezydenta Łodzi w II RP. (PAP)



szu/ ls/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17