Wystawa o śląskiej szlachcie w Muzeum Górnośląskim
Na wystawie "Szlachta śląska. Historie pałacowe" zaprezentowane zostaną dzieje rodów m.in. Tiele-Wincklerów, Ballestremów, Schaffgotschów, Hencklów von Donnersmarck, a nawet Hohenzollernów, Hochbergów i Hohenlohe.
Niektórzy z przedstawicieli tych znanych i szanowanych rodów stali się symbolami błyskotliwych karier, bądź społecznego poświęcenia. Wśród nich odnaleźć można poetów, malarzy, naukowców, ale i wspaniałych mecenasów sztuki, kolekcjonerów, bywalców na imprezach przeznaczonych dla śmietanki towarzyskiej, jak i takich, którzy odcięli się od swoich arystokratycznych korzeni.
Przedstawiciele tych rodów znani są jednak na Śląsku z tego, że ponad sto lat temu włączyli się w industrializację Śląska, przez co zyskali bajeczne fortuny jako "baronowie przemysłowi". "Wszyscy oni czerpali ogromne zyski z rozwijającego się przemysłu, ale też przeznaczali znaczne sumy na stworzenie dobrych warunków dla pracujących w hutach, kopalniach i innych zakładach robotników. Podnosili standard życia przez budowę osiedli, szpitali, szkół" - informuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie, portrety, w tym Marii von Winckler z Valeską von Tiele-Winckler, herb arcyksięcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego z 1805 roku, ale także rzeczy użytkowe, takie jak np. austriacki sekretarzyk z ok. 1880–1890, który został inkrustowany złoconym metalem oraz ozdobiony sceną mitologiczną.
Jak powiedziała PAP Magdalena Michulec z działu promocji Muzeum Górnośląskiego, na wystawie nie zabraknie pamiątek powiązanych z industrialną przeszłością rodów. Pojawią się m.in. dwa zegarki pamiątkowe, które były wręczane pracownikom zakładów przemysłowych należących m.in. do Ballestremów na 25-lecie pracy.
Michulec podkreśla, że udało się zgromadzić niemałą kolekcję eksponatów, w tym starodruki, medale wybite w 1908 roku z okazji złotych godów Ballestremów, dwie rzeźby z brązu autorstwa znanego wówczas Josefa Limburga, portret rezydującej w Pszczynie księżnej Daisy z rodu Hochbergów, która była sanitariuszką w czasie pierwszej wojny światowej.
"Odwiedzenie ekspozycji będzie także okazją do zapoznania się z ciekawostkami z dziejów poszczególnych rodów. Specjalne plansze przygotowało Oberschschlesisches Landesmuseum (Muzeum Ziemi Górnośląskiej - PAP) w niemieckim Ratingen. Wystawa będzie miała więc także wymiar edukacyjny, ponieważ nie wszyscy mają świadomość jak ta szlachta na Śląsku funkcjonowała. To byli ludzie generalnie zakorzenieni w Ziemi Śląskiej, co oznacza, że w mniejszym stopniu utożsamiali się z konkretnym narodem" - powiedziała Michulec.
Wystawa przygotowana została przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Oberschschlesisches Landesmuseum (Muzeum Ziemi Górnośląskiej) w niemieckim Ratingen. Zostanie otwarta w piątek a prezentowana będzie do 31 maja. (PAP)
ktp/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17