Wystawa o historii lotników Dywizjonu 300 w Ostrowie Wlkp

Na wystawie znajdą się eksponaty z lat 1944-1946, czyli z okresu, kiedy Dywizjon był uzbrojony w ciężkie bombowce Avro Lancaster i stacjonował na lotnisku Faldingworth. Natomiast fotografie pochodzą z różnych okresów działania jednostki.



„Wystawa pokazuje historię dywizjonu, drogę polskich żołnierzy do Anglii, są też relacje z lotów bojowych, życiorysy i wspomnienia pilotów, a także obrazki z codziennego ich życia na lotnisku-miasteczku” – mówi dyrektor Muzeum w Ratuszu, Witold Banach.



Uzupełnieniem ekspozycji będzie projekcja filmu oraz oryginalne pamiątki mieszkającego dziś w Bytomiu weterana Dywizjonu 300 bombardiera Lancastera BH-E majora Czesława Blicharskiego. Jest on jednym z trzech lotników Dywizjonu mieszkających w Polsce.



Według Banacha, wielu słyszało o walkach Polaków w Dywizjonach Myśliwskich 303 i 302, ale to na dywizjonach bombowych spoczywał główny ciężar walk lotniczych w II wojnie światowej. „Walczyły one od 1940 r. aż do ostatnich dni wojny. Jednym z nich był Dywizjon 300” – powiedział Banach.



Zorganizowanie ekspozycji jest inicjatywą prawnuka szefa skrzydła technicznego Dywizjonu 300 Karola Kubiaka, kolekcjonera i pasjonata lotnictwa.



Ekspozycję będzie można oglądać do 20 lutego.(PAP)



zak/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17