Wystawa militariów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Zbiory zaprezentowane na wystawie "O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" to gromadzone od kilku lat przez Muzeum Powstania Warszawskiego militaria, związane z okupacją i Powstaniem.



Większość zbiorów pochodzi z kolekcji przekazanej przez Muzeum Historii Woli, pozostałą jej część stanowią darowizny i zakupy własne Muzeum Powstania Warszawskiego. Darowizny to najczęściej znaleziska archeologiczne oraz pamiątki rodzinne.



Największą część kolekcji stanowią karabiny, karabinki oraz broń krótka. Choć większość to broń produkcji niemieckiej, można zobaczyć także polskie eksponaty, m.in. visy, steny produkcji konspiracyjnej, mausery i bagnety, a także belgijską efenkę, austriackiego steyra, hiszpańską llamę i vestę oraz kilkanaście egzemplarzy rewolwerów pochodzących z różnych krajów.



Dużą grupę w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego stanowią różne rodzaje granatów. Oprócz produkowanych masowo brytyjskich millsów czy niemieckich tzw. tłuczków prezentowane są także granaty wytwarzane w konspiracyjnych warsztatach Armii Krajowej – słynna "filipinka" oraz "sidolówka".



W drugiej części wystawy pokazano przykłady broni maszynowej, przeciwpancernej i rakietowej. Wśród nich są m.in. pistolety maszynowe: popularne podczas II wojny niemieckie MP40 czy radzieckie pepesze oraz rzadsze egzemplarze, takie jak amerykański Thompson.



Najcenniejsze egzemplarze pochodzą ze skrytki powstańczej 3. batalionu "Golski" odkrytej w 2005 r. przy ul. Jaworzyńskiej w Warszawie. Znaleziono w niej kanadyjski ręczny karabin maszynowy Bren, pepeszę i walthera PPK. Kolejne ciekawe prezentowane znalezisko to broń z września 1939 r. – trzy rkm-y Browning wz. 28 wydobyte podczas remontu Pałacu Jabłonowskich w 1996 r.



Każdemu egzemplarzowi broni towarzyszą szczegółowe specjalistyczne opisy. Większe teksty, dotyczące poszczególnych rodzajów broni, opracowano na podstawie materiałów z "Leksykonu militariów Powstania Warszawskiego", który zostanie wydany przez muzeum wczesną jesienią.



Eksponatom towarzyszą wirtualne modele 3D, które uzupełnia aplikacja umożliwiająca dokładne przyjrzenie się każdemu eksponatowi.



Wystawa "O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" będzie czynna do końca roku. (PAP)



akn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a