Wyczesani starożytni Egipcjanie piękni nawet po śmierci

Dlatego zmarli, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w czasie balsamowania byli starannie czesani, a ich włosy zaplatano, układano i utrwalano… tłuszczem. Dowody takiej pośmiertnej próżności zachowały się na cmentarzu sprzed ok. trzech tysięcy lat, znajdującym się w egipskiej oazie Dakhla.



Widoczne na ścianach tamtejszych grobowców rysunki przedstawiają ludzi z głowami zwieńczonymi czymś na kształt stożka. Zdaniem ekspertów są to bryły perfumowanego, zwierzęcego tłuszczu. "Gdy zaczęliśmy się temu bliżej przyglądać, dopatrzyliśmy się wielce ciekawych fryzur" – relacjonuje Natalie McCreesh z brytyjskiego University of Manchester. - Włosy były uczesane i idealnie zakręcone" - dodaje.



McCreesh i jej zespół nie poprzestali na analizie rysunków. Zbadali próbki włosów kilkunastu mumii sprzed 3,5 tys. - 2,3 tys. lat, z cmentarza Kellis1 i muzealnych zbiorów. Byli to zmarli obu płci, pochowani w chwili, gdy mieli od 4 do 58 lat.



Badanie z użyciem specjalnych promieni i mikroskopów elektronowych rozwiało wątpliwości: włosy większości mumii pokrywała tłusta substancja, fryzury kilku utrwalono za pomocą żywicznej substancji. Jedynie głowy dwóch mumii były ogolone i zawinięte w tkaniny podobnie, jak reszta ciała.



Dociekliwi naukowcy wydzielili z włosów próbki substancji i ustalili, że były to preparaty o składzie innym niż mazie służące do balsamowania ciał. "Zdaje się, że kiedy ciało pokrywano materiałem nasączonym żywicą, jednocześnie zajmowano się włosami" – opowiada McCreesh. "Zasłaniano je i chroniono, albo myto i na nowo czesano, aby zmarły po śmierci zachował swój wygląd, a zatem i tożsamość" - dodaje.



"Ludzie sądzą, że starożytni Egipcjanie golili głowy. Owszem, tak robili kapłani i kapłanki, ale nie wszyscy. Oni byli dumni ze swojego wyglądu" – informuje Maria Perla Colombini z włoskiego uniwersytetu w Pizzie. Zresztą Egipcjanie nie byli jedynym starożytnym społeczeństwem, w którym troszczono się o fryzury mumifikowanych zmarłych. Także w Ameryce Południowej ciała zmarłych balsamowano (np. żywicą), a ich włosy barwiono specjalnym proszkiem.(PAP Life)



zan/ tom/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17