Wrocławski Marsz Wzajemnego Szacunku w rocznicę nocy kryształowej

Marsz wyruszył spod Synagogi pod Białym Bocianem i zakończył się pod pomnikiem upamiętniającym spaloną podczas nocy kryształowej synagogę przy ul. Łąkowej.



Rozpoczynając marsza Bente Kahan z Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej przypomniała tragiczne wydarzenia nocy kryształowej z 1938 r. "Dzisiejszy marsza to nie tylko przypomnienie tragicznych wydarzeń, ale także zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest dla każdego z nas codzienna praca nad szacunkiem dla drugiego człowieka" - mówiła Kahan.



Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zwrócił uwagę, że pomimo otwartości polskiego społeczeństwa, w Polsce i we Wrocławiu zdarzają się ekscesy, "których nie powinniśmy tolerować". "Zdarzają się w Polsce akty antysemityzmu i rasizmu, rzeczy na które nie powinno być naszego przyzwolenia (...) W dniu, który jest bardzo blisko polskiego Święta Niepodległości, będziemy wyraźnie mówić, że Polska powinna być wyłącznie tolerancyjna, wyłącznie otwarta i że akty rasizmu nigdy w Polsce nie powinny się wydarzać" - mówił Dutkiewicz.



Mówiąc o wydarzenia z 9 listopada 1938 r ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, podkreślił, że noc kryształowa rozpoczęła zagładę 6 mln Żydów. "Pamiętamy tych, którzy zginęli ale i pamiętamy tych, którzy w tamtych czasach pomagali rodzinom żydowskim" - mówił ambasador pod pomnikiem upamiętniającym spaloną podczas nocy kryształowej synagogę przy ul. Łąkowej.



Tuż po marszu w Synagodze pod Białym Bocianem Zvi Rav-Ner wręczył pośmiertnie medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" Bronisławie i Bazylemu Hreczukom - mieszkańcom Lwowa, a po wojnie Kłodzka. Odznaczenia odebrały wnuczki państwa Hreczuków.



W trakcie Kristallnacht (Noc Kryształowa) zamordowano 91 Żydów, spalono 171 synagog, splądrowano 7,5 tys. sklepów, a 26 tys. Żydów deportowano do obozów koncentracyjnych. (PAP)



pdo/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17