Wrocław: wystawa poświęcona ofiarom represji komunistycznych z lat 1945-56

Na wystawie znalazły się zdjęcia i informacje o osobach, które zostały zamordowane przez funkcjonariuszy komunistycznych w latach 1945-1956 w więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu, a następnie pochowane w bezimiennych mogiłach na Cmentarzu Osobowickim.



„To wystawa upamiętniająca m.in. Żołnierzy Wyklętych – ludzi, którzy podjęli walkę z systemem nazistowskim, a późnej komunistycznym, i którzy zapłacili za nią najwyższą cenę” - powiedział PAP dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN.



Na ekspozycji można zobaczyć przedmioty, które znaleźli archeolodzy na Cmentarzu Osobowickim podczas zakończonej wiosną tego roku ekshumacji. To przede wszystkim medaliki oraz guziki i fragmenty mundurów. Na kilku wielkoformatowych planszach zwiedzający mogą zobaczyć także zdjęcia z prowadzonych ekshumacji i towarzyszącą im dokumentację.



Prace ekshumacyjne na wrocławskim cmentarzu trwały od jesieni 2011 r . do wiosny 2012 r. „Ekshumowano szczątki 300 ofiar represji komunistycznych, z czego zidentyfikowano 80-82 procent osób pochowanych w bezimiennej mogile” - powiedział Szwagrzyk.



Jak poinformował, w przyszłym roku na Cmentarzu Osobowickim ma powstać specjalna Kwatera Wojenna Ofiar Terroru Komunistycznego.



Badania, które IPN prowadzi na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim, realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956".



Wrocławski Cmentarz Osobowicki jest jedynym w Polsce, gdzie zachowały się w niemal niezmienionym kształcie kwatery więźniów, ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Istnienie kwater więźniów okresu stalinowskiego ujawniono dopiero w 1987 r.



Na Cmentarzu Osobowickim pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.(PAP)



pdo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a