Wrocław: wydarzenia sierpnia '82 w teledysku "ZOMO na Legnickiej"

Piosenka "Zomo na Legnickiej" jest utworem nagranym w 1984 r. przez wrocławski zespół Miki Mousoleum założony przez Krzysztofa "Kamana" Kłosowicza. Utwór opowiada o wydarzeniach z sierpnia 1982 r., kiedy to na ulicach miasta manifestowało 50 tys. osób. Demonstracja zakończyła się walkami z ZOMO, które toczyły się na głównych ulicach Wrocławia m.in. na ul. Legnickiej.



Nowa wersja utworu w wykonaniu zespołu Big Cyc znalazła się na płycie "Zadzwońcie na milicję", która została wydana w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zdjęcia do teledysku kręcone były w środę w zajezdni tramwajowej na ul. Legnickiej, na posterunku policji na Kozanowie oraz w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej.



"Robimy w zasadzie coś, co jest materiałem historycznym. Punktem wyjścia do teledysku był archiwalny film nakręcony w trakcie rozruchów w 1982 r. Obrazy, które tam widzimy, najbardziej przemawiają do widzów i będą istotną częścią klipu, który uzupełnimy scenami fabularyzowanymi. Sam zespół będzie pokazany tylko przez kilka sekund, bo nie on jest tu najważniejszy. Ważne są wydarzenia" - powiedział PAP lider zespołu Big Cyc Krzysztof Skiba.



W środę nakręcono m.in. inscenizację walk z milicją i ZOMO oraz aresztowania demonstrantów. W pracach użyto archiwalnych pojazdów m.in. autobusu, którym zablokowano wjazd do zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej oraz milicyjnego Fiata 125. Sam Skiba występuje w nagraniu przebrany za oficera milicji, kierującego akcją rozpraszania demonstracji.



"Kręcimy w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, bo w latach 80. pełniła ona we Wrocławiu taką samą rolę jak Stocznia Gdańska w Trójmieście. Kojarzy się z tamtymi wydarzeniami, a sama piosenka nawet dzisiaj mrozi krew w żyłach i przy jej słuchaniu włosy stają dęba. Takie były jednak czasy i ten utwór bardzo dobrze oddaje ich ducha" - dodał Skiba.



Teledysk powstaje przy współpracy z wrocławskim Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość", który udostępnił cześć swoich archiwalnych nagrań i zdjęć. W rozmowie z PAP rzecznik Ośrodka Juliusz Woźny podkreślił, że jeśli obecnie chce się zainteresować młodych ludzi tym, co działo się kiedyś, to trzeba to zrobić językiem, który im odpowiada i który zaakceptują.



"Stąd w naszej działalności często sięgamy do poetyki komiksu, graffiti czy właśnie teledysku. Chodzi o to, by tego typu rzeczy łatwo zapadały w pamięć młodym ludziom i były dla nich ułatwieniem w zrozumieniu tych wydarzeń" - tłumaczył Woźny.



Prace nad montażem teledysku mają potrwać jeszcze ok. dwóch tygodni. Skiba zapowiedział, że jego premiera odbędzie się we Wrocławiu.(PAP)



mic/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a