Wrocław: niepublikowane archiwalia na wystawie „Archiwalne też jest fajne...”

Wśród archiwaliów tych znajdują się niezrealizowany projekt wieżowca biurowego na pl. Powstańców Warszawy autorstwa Maxa Berga, projekt szaletu miejskiego z XIX w., a także pieczęcie, medale, plakaty i zdjęcia.



Jak poinformowała PAP Joanna Dardzińska ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, organizatora zjazdu i wystawy celem ekspozycji jest promocja archiwów jako instytucji wyróżniających się i otwartych dla społeczeństwa. „Ekspozycja pełni również funkcję edukacyjną, bowiem ma na celu informować społeczeństwo czym są archiwa i co się w nich znajduje” - mówi Dardzińska.



Wystawa ma być formą zapowiedzi innego wydarzenia, czyli VI Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 5-7 września pod hasłem „Zatrzymać przeszłość, dogonić przyszłość”. W spotkaniu weźmie udział ok. 800 osób, w tym archiwiści polscy, pracownicy instytucji archiwalnych, naukowcy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Organizatorami Zjazdu są Stowarzyszenie Archiwistów Polskich i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych przy współpracy Archiwum Politechniki Wrocławskiej.



Ekspozycję będzie można oglądać od piątku tj. 31 sierpnia do połowy września na wrocławskim Rynku przy pomniku Aleksandra Fredry.



Nad imprezą patronat medialny objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)



umw/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17