Wręczono nagrody „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 od 16 lat wyróżnia historyków, regionalistów, literatów, artystów plastyków, muzealników, dziennikarzy i instytucje, która przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.



Prezes Towarzystwa Stefan Barłóg wyraził zadowolenie, że wiedza na temat zrywu Wielkopolan z 1918 roku trafia do świadomości wszystkich Polaków.



"Powstanie ma szczególne znaczeniu dla regionu i kraju. Warto odnotować, że w latach ostatnich powstała nowa tradycja obchodów rocznicowych Powstania nie tylko w Poznaniu, Bydgoszczy czy Zielonej Górze, ale też i w Warszawie, a to świadczy o tym, że Powstanie Wielkopolskie to nie sprawa regionalna ale całego kraju” - powiedział podczas gali rozdania nagród prezes Barłóg.



W 2011 roku statuetką Dobosza nagrodzono historyka Szymona Dąbrowskiego organizatora m.in. przygotowywanej od pięciu lat gry miejskiej związanej z Powstaniem Wielkopolskim oraz akcji edukacyjnej „Operacja Wolność”.



Drugim uhonorowanym w poniedziałek był prof. Marceli Kosman z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który w swojej pracy naukowej dużo miejsca poświęcił dziejom i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego; jest on m.in autorem publikacji "Powstanie Wielkopolskie na tle polskich powstań narodowych".



Trzecim wyróżnionym historykiem został dr Eugeniusz Śliwiński kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie (wielkopolskie), który zajmuje się historią wojskowości i biografistyką znanych powstańców.



W tym roku nagroda Dobosza trafiła także do dwóch oddziałów TVP: w Bydgoszczy i w Poznaniu - za wieloletnie systematyczne upowszechnianie wiedzy o powstaniu, a w szczególności za prezentowanie dziejów i bohaterów powstania w programach telewizyjnych.



Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.



Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. Dotąd wyróżniono 73 osoby i instytucje.



Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu przyczyniło się do odzyskania przez Wielkopolan niepodległości.



Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo ziemie oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko - bolszewickiej z lat 1919 - 1921. (PAP)



kpr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a