Włochy: w Neapolu wystawiono eksponaty z największego skarbu na świecie

To pierwsza taka ekspozycja części skarbu. Niektórych nigdy nie pokazywano.



Cała ta wyjątkowa wystawa w historycznym centrum miasta nosi nazwę "Cuda skarbu świętego Januarego. Kamienie pobożności". Czynna jest od soboty do 12 czerwca.



Wystawiono jedynie 150 z łącznej liczby 21620 eksponatów. Są wśród nich i takie, które na stałe przechowywane są w sejfie banku.



Na legendarny skarb, gromadzony przez wieki, składają się przedmioty podarowane przez wiernych i władców jako wyraz czci dla świętego, który żył na przełomie III i IV wieku.



To jedyna taka na świecie, nigdy nie naruszona, kolekcja dzieł sztuki, relikwiarzy z cennych kruszców i innych przedmiotów sakralnych oraz liczonych w tysiące najszlachetniejszych kamieni. Jej wartość jest wyższa niż klejnotów brytyjskiej rodziny królewskiej, czy skarbca carów. Potwierdziły to zakończone w 2010 roku trzyletnie ekspertyzy. Według sporządzonego przez specjalistów raportu nic nie może równać się z tym skarbem, zwłaszcza, że jest on wręcz trudny do oszacowania.



W neapolitańskich muzeach zaprezentowano między innymi pochodzące z początku XIV wieku, wysadzane klejnotami, popiersie świętego ze złota podarowane przez Karola Andegaweńskiego. Wystawiono też przywiezioną do Neapolu na prośbę Napoleona monstrancję bogato zdobioną rubinami. To eksponat niezwykły ponieważ cesarz, który z całego terytorium Włoch wywiózł najpiękniejsze dzieła sztuki, z Neapolu nie tylko niczego nie zabrał, ale kazał przekazać ten przepiękny dar. Są także wykonany w 1305 roku relikwiarz z krwią świętego, srebrne świeczniki wysokości ponad 2 metrów i rzeźby ze srebra i złota.



Oficjalnie skarb jako całość istnieje od 1527 roku. Wtedy to umęczony przez zarazę i francuskie oraz hiszpańskie wojska Neapol postanowił poprosić swego patrona San Gennaro (św. Januarego) o pomoc. Utworzono kaplicę wotywną do składania w niej darów. Wkrótce się zapełniła i dlatego koło miejscowej katedry zbudowano nową, jeszcze większą, by pomieściła wszystkie wota.



W kolejnych wiekach skarbowi nigdy nie zagroziły żadne wojny, okupacje, częste zmiany dynastii. Przetrwał w nienaruszonym stanie przez nikogo nie złupiony.



Symbolem jego bogactwa jest wystawiana obecnie mitra ze srebra i złota wysadzana 3890 klejnotami, wśród których jest 3328 diamentów. Znawcy kamieni szlachetnych nie mają wątpliwości, że jest to jeden z najcenniejszych przedmiotów na świecie.



Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)



sw/ jm/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17