Włochy: obchody Święta Wyzwolenia
Powodem nie mijających różnic w ocenie włoskiego ruchu antyfaszystowskiego, które dzielą polityków, a także naród, jest właśnie jego lewicowy rodowód.
Według części prawicy oraz wielu jej zwolenników włoski faszyzm nie zasługuje wyłącznie na kategoryczne potępienie. Niektórzy przedstawiciele tej formacji uważają wręcz faszystowskiego przywódcę Włoch Benito Mussoliniego za największego męża stanu w historii kraju.
Z kolei byli włoscy partyzanci nie zapraszają na rocznicowe obchody polityków prawicy, w których widzą pogrobowców faszyzmu.
Jak co roku nie obyło się bez incydentów. W rejonie Bergamo na północy Włoch nieznani sprawcy spalili tablicę dedykowaną pamięci nastoletniego partyzanta z tamtych stron, zamordowanego przez SS.
Rano w Rzymie wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Ołtarzu Ojczyzny na Placu Weneckim złożyli prezydent Włoch Giorgio Napolitano, premier Mario Monti oraz przewodniczący Senatu Renato Schifani i Izby Deputowanych Gianfranco Fini.
W Wiecznym Mieście odbył się pochód zorganizowany przez krajowe stowarzyszenie włoskich partyzantów (Anpi). Dołączyli do niego sympatycy lewicy. Uczestnicy marszu trzymali tęczowe flagi symbolizujące pokój.
Podobna manifestacja przeszła ulicami Mediolanu. Wzięli w niej udział również działacze partii komunistycznej i przedstawiciele związków zawodowych. Na transparentach wspomniano deportację włoskich Żydów do hitlerowskich obozów zagłady.
Premier Mario Monti powiedział, że tak, jak w czasach wyzwolenia, także teraz potrzebne jest wspólne działanie, by przezwyciężyć obecny kryzys.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17