Wniosek ws. projektu budowy Pomnika Zagłady w Muzeum Gross-Rosen

"Składamy dzisiaj w ministerstwie kultury wniosek o pilne rozpoczęcie realizacji projektu +Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen II+, którego celem jest powstanie Pomnika Zagłady upamiętniającego ofiary hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen" - powiedział PAP Piotr Koral, prezes Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen współpracującej z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (koło Świdnicy).



Jak wyjaśnił, projekt ten od trzech lat znajduje się na tzw. liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, gdzie został umieszczony decyzją ministra rozwoju regionalnego i ministra kultury. "Zwracamy się z prośbą o przeniesienie projektu z listy rezerwowej na podstawową. W dyspozycji ministra kultury znajdują się środki europejskie, o które aplikujemy i które mogą być przyznane na realizację tego projektu. Jego całkowita wartość jest szacowana na blisko 30 mln zł" - mówił prezes fundacji.



Do przekazanego wniosku przedstawiciele fundacji dołączyli blisko 10 tys. deklaracji poparcia projektu od osób z całego świata. Wśród nich znaleźli się reprezentanci życia społecznego, politycznego i kulturalnego m.in. Andrzej Wajda, Władysław Bartoszewski, Piotr Cywiński, Adam Michnik, Tomasz Nałęcz, Jan Lityński, Henryk Wujec i Wiktor Osiatyński.



Upamiętnienie ma być zrealizowane na terenie b. wyrobiska granitu kamieniołomu Gross-Rosen, w którym w okresie II wojny pracowali więźniowie obozu koncentracyjnego. "Koncepcja architektoniczna projektu została opracowana. Dysponujemy szczegółową dokumentacją techniczno-architektoniczno-budowlaną i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia inwestycji w każdej chwili. Muzeum Gross-Rosen uruchomiło kilka tygodni temu procedurę wyłonienia wykonawcy projektu budowlanego przedsięwzięcia. W tym roku spodziewamy się też uzyskać pozwolenie na budowę" - relacjonował Koral.



Zaznaczył, że inwestycja może być zrealizowana w ciągu dwóch lat i może być gotowa przed 75. rocznicą wybuchu II wojny. "Realizacja tego monumentu nie tylko upamiętnia męczeństwo i śmierć tysięcy więźniów KL Gross-Rosen, ale również umożliwia przekształcenie Muzeum Gross-Rosen w nowoczesną placówkę o charakterze edukacyjno-artystyczno-kulturalnym" - dodał prezes fundacji.



Upamiętnienie ma powstać na obszarze 12 ha i stanowić połączenie różnych elementów architektonicznych. Głównym z nich ma być olbrzymia stalowa ściana odgradzająca część historyczną kamieniołomu od współczesnej. "Będą do niej prowadzić monumentalne, ciągnące się przez kilkaset metrów schody betonowe. Ściana odcina część historyczną, która obecnie jest zalana przez jezioro. Stworzy to taką zamkniętą przestrzeń, będącą swego rodzaju pudłem akustycznym umożliwiającym również realizowanie na tym terenie spektakli typu światło-dźwięk. Na środku jeziora planujemy zainstalowanie ogromnego granitowego znicza symbolizującego pamięć o ofiarach KL Gross-Rosen" - opowiadał Koral.



Głównej części upamiętnienia ma towarzyszyć tzw. droga pamięci, która będzie przebiegała wzdłuż trasy, którą przemierzali więźniowie z terenu obozu do kamieniołomu. "Ta droga będzie z obu stron ogrodzona granitowymi blokami, na których zostaną wyryte nazwiska i numery obozowe więźniów. Dodane będą również dwie platformy widokowe, z który będzie można zobaczyć cały kamieniołom. Będą również umożliwiały przeprowadzanie różnych publicznych przedsięwzięć" - zaakcentował prezes fundacji.



Jak podkreślił, obecnie fundacja oczekuje na decyzję ministra. "Liczymy na jego przychylność" - przyznał Koral.



Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Ogółem przez KL Gross-Rosen i jego filie przeszło ok. 125 tys. więźniów. Przybliżona liczba ofiar obozu to ok. 40 tys. osób. Muzeum Gross-Rosen powstało w 1983 r. Jego zadaniem jest zachowanie materialnych pozostałości po byłym obozie i upowszechnienie wiedzy o cierpieniach jego więźniów.(PAP)



akn/ mlu/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a