Wmurowano akt restytucji Zamku Królewskiego w Poznaniu

"Naród potrzebuje symboli, takimi symbolami są flaga narodowa, hymn jest nim i Konstytucja 3 Maja, dlatego każdego roku czcimy dzień jej uchwalenia. W tym roku dodatkowo rozpoczynamy symbolicznie odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu, który pozwoli poznaniakom i Wielkopolanom czuć dumę z tego, że tu istniał pierwszy zamek królewski" - powiedział podczas 3-majowych uroczystości prezydent Poznania Ryszard Grobelny.



Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się mszą świętą w poznańskiej farze, po której uczestniczy przeszli pod ratusz. Tam po wysłuchaniu hymnu złożono kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza.



W Muzeum Walk Niepodległościowych na Starym Rynku otwarto ekspozycję "Zamek Królewski w Poznaniu". Wystawa składa się z czterech części. Pierwsza przedstawia genealogię Piastów Wielkopolskich, w drugiej zaprezentowano okres panowania Przemysła II, który został królem Polski i ustanowił Orła Białego jako godło narodowe. W trzeciej części przedstawiono panteon osób związanych z Zamkiem oraz widoki Poznania i Zamku w czasach od XIV wieku. Ostatnia cześć wystawy to ryciny, zdjęcia, wyniki badań archeologicznych na Wzgórzu Przemysła oraz projekt odbudowy zamku autorstwa Witolda Milewskiego.



Pomysł odbudowy zrodził się w 2002 roku, kiedy powstał społeczny komitet na rzecz odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. Restytucja zamku będzie polegała na dobudowaniu według renesansowych wzorów jednego ze skrzydeł gmachu wraz z wieżą. Koszt inwestycji szacowany jest na 18 mln zł.



Zakończenie budowy nowego skrzydła zamku zaplanowano na 2014 roku.



Pieniądze na odbudowę pochodzą z datków społecznych (1,5 mln zł) oraz z budżetu miasta i województwa wielkopolskiego (po 9 mln zł). W odbudowanym zamku swoją siedzibę będzie miało Muzeum Sztuk Użytkowych - filia Muzeum Narodowego w Poznaniu; przewidziano tam też reprezentacyjne miejsce dla uroczystości państwowych.



Nowe skrzydło zamku będzie miało 1000 m kw. powierzchni, z czego na każdą z trzech kondygnacji będzie przypadało ponad 330 m kw.. Istotnym elementem sylwetki zamku będzie wieża, która stanie się punktem widokowym na Stare Miasto i część śródmieścia.



Budowę Zamku Królewskiego w Poznaniu rozpoczął książę Przemysł II, który w 1295 roku koronował się na króla Polski. Budowę kontynuował Władysław Łokietek, a zakończył ją Kazimierz Wielki. Zamek spłonął w XVI wieku, później odbudowano go w stylu renesansowym. Obecna odbudowa będzie nawiązywać do tego okresu w dziejach zamku.



Obecnie pozostałością po zamku królewskim jest XVIII-wieczny gmach kryty wysokim czterospadowym dachem mansardowym. W piwnicach i na parterze zachowały się pomieszczenia o sklepieniach kolebkowych z lunetami, pochodzące ze średniowiecznej budowli. W północno-zachodniej zewnętrznej ścianie znajduje się fragment muru miejskiego z końca XIII w. Obok wejścia znajduje się tablica upamiętniająca odbudowę gmachu w 1783 r. oraz dwie współczesne tablice przypominające siedemsetlecie koronacji Przemysła II (1996 r.) i pięćsetlecie hołdu wielkiego mistrza krzyżackiego, który został odebrany w odbudowywanym zamku w 1493 roku.(PAP)



kpr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17