Wkrótce zakończenie prac budowlanych w Muzeum Historii Żydów Polskich

W środę prezydent Warszawy zwiedziła budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, który jest już prawie gotowy; obecnie trwają prace wykończeniowe. Obejrzała m.in. hol główny, salę, w której prezentowane będą wystawy czasowe, salę audytoryjną oraz pomieszczenia, w których mieścić się będzie centrum edukacyjne.



Gronkiewicz–Waltz przypomniała, że Muzeum Historii Żydów Polskich nie będzie muzeum poświęconym Holokaustowi, ale ma przybliżać wiedzę na temat życia i tradycji Żydów polskich. Jak mówiła, będzie to miejsce szczególne z punktu widzenia historii Warszawy, gdyż przed II wojną światową jedna trzecia mieszkańców miasta to były osoby wyznania mojżeszowego.



"Mimo że nasz wykonawca przeżywa pewne trudności - nie zdradzam tu tajemnicy, bo są to wiadomości prasowe - to uda nam się skończyć (budowę - PAP). Muszę przyznać, że w pewnym momencie bardzo o to drżeliśmy" - powiedziała prezydent dziennikarzom.



Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak wyraził nadzieję, że na przełomie stycznia i lutego nastąpi przeprowadzka zespołu muzeum do biur w nowej siedzibie, a od 18 kwietnia budynek zostanie udostępniony dla publiczności w ramach tzw. małego otwarcia. "Wtedy przewidujemy pierwsze wystawy czasowe" - poinformował.



Jak podaje Muzeum Historii Żydów Polskich, w przyszłym roku planowane są dwie wystawy czasowe, a także koncerty, spektakle teatralne, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, debaty, wykłady i konferencje. Odbyć się mają także festiwale filmowe i muzyczne. Muzeum kontynuować będzie międzynarodową wymianę młodzieży. Wystawa główna muzeum ma zostać otwarta pod koniec 2013 r.



Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się naprzeciw pomnika Bohaterów Getta. Zaprojektowany został przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaekiego. Prosty z pozoru budynek z fasadą ze szkła i miedzi we wnętrzu rozcięty jest na dwie części wielkim holem głównym o "falujących" ścianach, który ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone.



Muzeum ma 12,8 tys. metrów powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmie wystawa główna, zaś pozostałą część: wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala audytoryjna na 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci oraz restauracja i kawiarnia.



Inicjatorem utworzenia muzeum było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury w konkursie na projekt placówki, w roku 2006 została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Warszawą a projektantami muzeum, zaś w czerwcu 2007 roku w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Budowę rozpoczęto pod koniec czerwca 2009 r. (PAP)



dsr/ abe/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17