Wkrótce otwarcie nowej wystawy rosyjskiej w Muzeum Auschwitz

„Po impasie z 2005 r. i kryzysie spowodowanym odmową otwarcia ówczesnej ekspozycji, w lipcu bieżącego roku dobiegły końca prace nad nowym, w pełni uzgodnionym scenariuszem wystawy” – powiedział dyrektor.



Rosyjska wystawa powstaje w bloku 14 w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Z informacji udostępnionych na stronie internetowej Muzeum Auschwitz wynika, że otwarcie nastąpi prawdopodobnie 27 stycznia przyszłego roku, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.



Pierwsza wystawa ówczesnego ZSRR otwarta została w Muzeum Auschwitz-Birkenau w 1961 r. W 2003 r. strona rosyjska wystąpiła z propozycją stworzenia nowej ekspozycji. Rosjanie zainstalowali ją, ale nie została otwarta z powodu kontrowersji wokół narodowości ofiar z Polski, a także krajów bałtyckich oraz części Rumunii, również zaanektowanych przez ZSRR na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Zostali uznani w rosyjskim scenariuszu wystawy za obywateli radzieckich.



Po czterech latach bezruchu, w kwietniu 2007 roku rosyjskie media podały, że polska strona zamknęła wystawę. Muzeum zaprzeczyło, wyjaśniając zarazem, że istnieją poważne rozbieżności merytoryczne. We wrześniu 2007 r. doszło w Oświęcimiu do pierwszego spotkania przedstawicieli Polski i Rosji.



W połowie 2009 roku rozpoczęły się rozmowy. W Rosji powstała grupa robocza pod przewodnictwem dyrektora moskiewskiego Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Obie strony były wówczas zgodne, że muszą znaleźć rozwiązanie, które nie będzie konfliktogenne, a zarazem odzwierciedli fakty historyczne.



Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: belgijska, francuska, polska, węgierska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech. (PAP)



szf/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17