Wizyta delegacji rządowej w Smoleńsku i Katyniu
Delegacja rządowa, której przewodniczyć będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, uczci w ten sposób ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. i weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na cmentarzu katyńskim w 72. rocznicę zbrodni popełnionej przez władze sowieckiej Rosji na polskich obywatelach.
W pielgrzymce weźmie udział ok. 120 osób, w tym ok. 30 krewnych ofiar katastrofy lotniczej i ok. 15 osób reprezentujących rodziny katyńskie. Wylot dwóch samolotów do Moskwy z delegacją na pokładzie zaplanowano na godz. 3 we wtorek nad ranem. Lot ma trwać ok. dwóch godzin. O godz. 5.30 polskiego czasu delegacja w kolumnie samochodowej uda się na uroczystości do Smoleńska, a następnie do Katynia i z powrotem do Smoleńska.
"W trakcie wizyty w Smoleńsku zostanie symbolicznie wskazana lokalizacja pomnika poświęconego ofiarom katastrofy" - zapowiedział minister kultury, który w ubiegłym tygodniu w Sejmie przedstawił jego projekt.
Pomnik, którego projekt przygotowali Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski i Dariusz Komorka, odsłonięty będzie 10 kwietnia 2013 r. Będzie miał on formę czarnego popękanego muru o żałobnym, cmentarnym charakterze, na którym znajdą się m.in. nazwiska ofiar katastrofy. W murze zaprojektowano także szeroką przerwę, która będzie otwierać się na plac z granitu, mającym być miejscem kontemplacji.
W uroczystości w Smoleńsku, która ma rozpocząć się po godz. 10.30 polskiego czasu i w Katyniu (rozpocznie się ok. godz. 13) uczestniczyć będą m.in. prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceszef MON Czesław Mroczek, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, a także prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. Stronę rosyjską mają reprezentować władze lokalne oraz minister kultury Aleksandr Awdiejew.
Na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. przemówienie wygłosi minister kultury Bogdan Zdrojewski, nastąpi złożenie wieńca i zapalenie zniczy, a także modlitwa ekumeniczna. W symboliczny sposób zostanie ustanowiona lokalizacja pomnika ku czci ofiar smoleńskiej tragedii. Z kolei w Katyniu po modlitwie ekumenicznej w części prawosławnej cmentarza delegacja uda się na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie nastąpi symboliczne uderzenie w Dzwon Pamięci, odegranie sygnału "Śpij kolego" oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W Katyniu przemówienie ma wygłosić Andrzej Krzysztof Kunert.
W delegacji, której towarzyszyć będzie asysta wojskowa, uczestniczyć będą także kapelan rodzin katyńskich, a także kapelani Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. W każdym z miejsc pamięci, zarówno w Smoleńsku, jak i w Katyniu, w imieniu całej delegacji zostanie złożony jeden wspólny wieniec z biało-czerwoną szarfą bez napisu.
Ostatnim punktem programu wizyty rządowej delegacji ok. godz. 15 polskiego czasu będzie uroczyste otwarcie Agencji Konsularnej w Smoleńsku z udziałem wiceminister spraw zagranicznych Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. MSZ poinformował PAP, że zadaniem dyplomatów ma być niesienie pomocy Polakom, którzy przyjeżdżają odwiedzać groby katyńskie, a także od dwóch lat składają cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej. Agencja ma mieć niewielką, ale stałą obsadę.
Powrót ze Smoleńska do Moskwy zaplanowano na godz. 16.45 polskiego czasu. W Warszawie delegacja ma być w środę krótko po północy. (PAP)
nno/ stk/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17