Świętokrzyskie zinwentaryzuje szlak frontu wschodniego z 1914 r.

Prace na odcinku świętokrzyskim zostaną wykonane na zlecenie zarządu województwa.



Szlak ma być nową atrakcją turystyczną o znaczeniu ogólnokrajowym, wykorzystującą miejsca walki, zachowane obiekty i materialne ślady I wojny światowej na ziemiach polskich.



W ramach przygotowań do wytyczenia szlaku w Świętokrzyskiem zinwentaryzowane będą w tym roku miejsca związane z działaniami zbrojnymi w latach 1914-1918. Dokonana zostanie ich lokalizacja w terenie, pomiary GPS, dokumentacja fotograficzna oraz ustalona ma być własność gruntów, na których staną tablice informacyjne – poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz.



Pomysł utworzenia Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich wysunął przed trzema laty marszałek województwa łódzkiego, w związku z przypadającą w 2014 roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej. Inicjatywa obejmuje osiem województw: łódzkie, warmińsko–mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie.



Zgodnie z harmonogramem prac, w przyszłym roku cały świętokrzyski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego zostanie oznakowany tablicami informacyjnymi i drogowskazami. Szacowany na 25 tys. zł koszt inwentaryzacji tego fragmentu szlaku sfinansuje budżet województwa, w ramach wydatków przewidzianych na rozwój turystyki i kultury fizycznej. (PAP)



mch/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17