Świętokrzyskie: warsztaty archeologiczne "Żelazne korzenie"

Dwudniowa impreza jest skierowane głównie do młodzieży szkolnej. Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, które organizuje przedsięwzięcie, powiedział PAP, że przyjazd do Starachowic zapowiedziały grupy uczniów z różnych stron kraju - w sumie ok. 1000 osób.



Warsztaty na terenie muzealnego Archeoparku - zaaranżowanej osady dymarskiej sprzed dwóch tysięcy lat - poprowadzą pasjonaci archeologii doświadczalnej oraz archeolodzy, historycy, metalurdzy i konserwatorzy zabytków.



Archeolodzy przedstawią na hutniczym piecowisku pokaz starożytnej metalurgii żelaza: wydobywanie, prażenie i rozdrabnianie rudy żelaza, wykonywanie lessowych cegieł i budowę pieców dymarskich, produkcję węgla drzewnego, obsługę miechów dymarskich, a w finale - rozbiórkę pieca. W warsztacie kowalskim będzie można przyjrzeć się obtapianiu żelaznej łupki po rozbiciu pieca oraz wykuwaniu żelaznych narzędzi i ozdób.



Uczestnicy imprezy będą mogli wypróbować swoje siły podczas obsługi miecha dymarskiego, kruszenia rudy młotkiem i formowania cegieł do budowy pieców.



Naukowcy będą chcieli przybliżyć zwiedzającym zajęcia mieszkańców osad z okresu rzymskiego. Przygotowano m.in. stanowiska garncarskie i obróbki skóry, zielarskie oraz warsztaty: tkackie, obróbki kości, rogu, bursztynu i drewna. Będzie można przyjrzeć się także plecionkarstwu, brązownictwu, złotnictwu oraz produkcji dziegciu i smoły drzewnej.



Prezenterzy zaaranżują scenki z codziennego życia w celtyckiej zagrodzie i osadzie barbarzyńców. Będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i skosztować pradziejowej strawy.



Przed publicznością zaprezentują się również uzbrojeni rzymscy legioniści. Będzie można porównać strój mieszkańców Imperium Rzymskiego i Barbaricum (terenów leżących na północ od Dunaju i na wschód od Renu, zasiedlonymi przez barbarzyńców). Zaplanowano także pokazy gladiatorskie i inscenizację targu niewolników.



Przygotowano pokaz badań wykopaliskowych. Będzie można wcielić się w archeologa odkrywającego na stanowisku pozostałości pieców dymarskich i grobów.



Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach zaprezentuje wykłady i eksperymenty dotyczące m. in. właściwości koła, konstrukcji starożytnej fontanny i alchemii. Zainteresowani będą mogli wykonać własny model zegara słonecznego.



"Żelazne korzenie" odbędą się po raz ósmy, m. in. dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Starachowicach.



Celem warsztatów jest przedstawienie problematyki starożytnego hutnictwa, jako dziedzictwa kulturowego o europejskim znaczeniu. Organizatorzy imprezy chcą także popularyzować zagadnienia związane z osadnictwem w okresie wpływów rzymskich na terenie dzisiejszej Polski.



Jednym z najciekawszych etapów w dziejach regionu świętokrzyskiego było funkcjonowanie największego w Europie Środkowo-Wschodniej starożytnego okręgu hutnictwa żelaza. Początki hutnictwa świętokrzyskiego nawiązują jeszcze do końcowego stadium starej ery. W pierwszych wiekach po Chrystusie wzdłuż rzeki Kamiennej przebiegało jedno z odgałęzień szlaku handlowego łączącego prowincje rzymskie nad Dunajem ze środkową Polską. W tym czasie - zwanym okresem wpływów rzymskich - zwłaszcza od I wieku do połowy III wieku w Górach Świętokrzyskich powstawały tysiące zagłębionych pieców dymarskich, w których uzyskiwano żelazo z łatwo dostępnych rud limonitowych i syderytowych.



Utworzone w 2001 r. Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach znajduje się na terenie XIX-wiecznego zakładu wielkopiecowego. Unikatowy w skali Europy zakład powstał w 1841 r. i funkcjonował nieprzerwanie do końca lat 60. XX wieku. Zakres działania muzeum obejmuje: historię hutnictwa żelaza i techniki samochodowej, archeologię, paleontologię i przyrodę. (PAP)



ban/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17