Świętokrzyskie: spotkanie z historią w Szewcach

Główną atrakcją V Pikniku Historycznego Szewce 2012 były rekonstrukcje ważnych bitew dla regionu świętokrzyskiego. Walki odtworzyło blisko 150 członków grup rekonstrukcyjnych.



Widowisko rozpoczęło się opowieścią o Powstaniu Styczniowym i pokazem walk polskiej kawalerii z oddziałami rosyjskimi. Później widzowie obejrzeli sceny z kampanii wrześniowej, pokazujące bitwę stoczoną przez oddział kawalerii w okolicach Maleńca. Przypomniana została również historia walk Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, zakończona śmiercią majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Pokaz zakończyły inscenizacje potyczki IV Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Szewcach i pacyfikacji sąsiedniej wioski – Gałęzic.



"Tradycją pikników historycznych stało się pokazywanie najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego regionu. W tym roku piknik został zorganizowany pod hasłem +Wojsko Polskie od Powstania Styczniowego do Armii Krajowej+" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" Dionizy Krawczyński.



W podkieleckich Szewcach 17 września 1944 roku doszło do jednej z najbardziej spektakularnych walk żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów AK. Piąta kompania pułku została wykryta przez oddział niemiecki w leśniczówce. Doszło do trwających dobę walk, w których zginęło ponad 100 żołnierzy niemieckich, a kilkudziesięciu zostało rannych. AK straciła jednego żołnierza, jedenastu zostało rannych. (PAP)



and/ eaw/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17