Świętokrzyskie: rekonstrukcja bitwy partyzanckiej na pikniku historycznym

Widowisko, które wspierają finansowo władze i samorząd województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego oraz gminy Sitkówka-Nowiny, organizuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.



Jak powiedział PAP prezes stowarzyszenia, Dionizy Krawczyński, w ramach inscenizacji zostaną przedstawione cztery epizody z okresu II wojny światowej.



Na początku rekonstruktorzy odtworzą jedną z bitew z września 1939 r., kiedy to oddziały rezerw 4. Pułku Piechoty Legionów broniły przed wojskami niemieckimi dojazdu w kierunku Radomia i Warszawy. Przedstawią także początki konspiracji w Polsce podczas II wojny światowej, w tym pierwsze akcje dywersyjne partyzantów. Będzie można m.in. zobaczyć, jak wyglądała partyzancka przysięga.



Zostanie pokazana jedna z akcji żołnierzy pierwszego składu oddziału partyzanckiego legendarnego dowódcy AK Mariana Sołtysiaka „Barabasza”, która miała miejsce w podkieleckim Białogonie. Wizytę na pikniku zapowiedział 90-letni uczestnik wydarzenia, mjr Henryk Pawelec ps. Andrzej.



Głównym punktem imprezy będzie odtworzenie bitwy z Niemcami, stoczonej pod Szewcami 18 września 1944 r. przez oddziały AK dowodzone przez Antoniego Hedę „Szarego”. W tym roku rekonstruktorzy pokażą, jak wyglądały walki na obrzeżach głównego miejsca starć.



Na placu obok leśniczówki zaprezentuje się ok. 100 członków grup rekonstrukcyjnych z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Radomia, Bydgoszczy i Puław. Do odtwarzania epizodów rekonstruktorom posłuży sprzęt z okresu II wojny światowej: motocykle, ciężarówka, transporter opancerzony, moździerze i działa. Broń i efekty pirotechniczne zapewni Łódzkie Centrum Filmowe. Pokazom będzie towarzyszyć historyczny komentarz.



Podczas imprezy z koncertem piosenek podziemia niepodległościowego wystąpi poeta Andrzej Kołakowski.



Piknik poprzedzi msza św. przed pomnikiem upamiętniającym bitwę. W liturgii udział wezmą m.in. kombatanci.



Po decyzji dowództwa Armii Krajowej o wstrzymaniu pomocy oddziałów Korpusu Kieleckiego dla ogarniętej powstaniem Warszawy, oddziały te uwikłały się w walki na ziemi świętokrzyskiej. 18 września 1944 r. oddziały 3. Pułku Piechoty Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” starły się z Niemcami pod Szewcami koło Kielc.



Bitwa trwała cały dzień, szacuje się, że zginęło w niej około 80 Niemców i tylko trzech Polaków. Polskie oddziały wycofały się potem w lasy włoszczowskie. W tradycji utarło się, że bitwa miała miejsce 17 września, datę 18 września podają jednak dokumenty AK.



Antoni Heda pseud. Szary (1916-2008), generał brygady Wojska Polskiego, był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej i AK. Oddział „Szarego” wsławił się m.in. rozbiciem niemieckich więzień w Starachowicach i Końskich oraz zwycięskimi akcjami dywersyjnymi na Niemcach. Najsłynniejsza akcja zbrojna żołnierzy dowodzonych przez Hedę to rozbicie ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku, w wyniku którego uwolniono ponad 300 więźniów - głównie żołnierzy Polski Podziemnej. (PAP)



ban/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17