Świętokrzyskie: przedmioty z więzienia kieleckiego trafiły do muzeum

Zbiór eksponatów z czasów II wojny światowej przekazał muzeum Zarząd Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dary są o tyle cenne, że są to przedmioty pochodzące z więzienia kieleckiego. Wśród nich znalazły się m.in. pałki, pejcze i bykowce (rodzaj rzemiennego bicza), używane przez gestapo w czasie przesłuchań aresztowanych w więzieniu kieleckim. Zbiór uzupełniają kubki metalowe i talerz więzienny oraz krzesło z wieżyczki strażniczej więzienia w Kielcach.



„W okresie okupacji niemieckiej do więzienia przy ulicy Zamkowej trafiali również mieszkańcy kieleckich wsi. Wielu z nich zakończyło tam życie. Taki los spotkał również mieszkańców Michniowa aresztowanych w czasie pacyfikacji wsi w lipcu 1943 roku. Dlatego eksponaty można zobaczyć na wystawie w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie” - powiedziała PAP Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.



Zarząd Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zdecydował się na przekazanie eksponatów po nawiązaniu kontaktu z pracownikami placówki dzięki projektowi „Zapisy pamięci”, realizowanego przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Od kilku miesięcy trwa nagrywanie wspomnień kombatantów i osób, które przeżyły okupację niemiecką i mogą przekazać potomnym wspomnienia z nią związane.



„Zebraliśmy o wiele szerszy materiał niż zakładaliśmy, teraz trwa jego dopracowanie techniczne. Do końca listopada zostanie wydana płyta z wybranymi wspomnieniami, całość nagrań trafi na naszą stronę internetową martyrologiawsipolskich.pl” - poinformowała Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.



Projekt „Zapisy pamięci" jest realizowany w ramach programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. (PAP)



and/ bos/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17