Świętokrzyskie: osada słowiańska przy Jaskini Raj

Osadę zorganizowała zarządzająca jaskinią spółka Łysogóry, a przewodnikami są członkowie Klubu Historycznego "Hird" z Kielc. Prezentują oni życie osadników ubrani w stroje uszyte z materiałów stosowanych tysiąc lat temu – len i wełnę.



Zbigniew Kowalski z klubu "Hird" powiedział PAP, że prezentowana jest typowa osada leśna z czasów wczesnopiastowskich lub pogańskich. Jak wyjaśnił, takie osady na tym terenie występowały do XVII wieku. W osadzie zobaczyć można m.in. drewniany świder ogniowy, jakim nasi przodkowie krzesali ogień trąc nim o drewnianą podstawę. Jest też szałas wiedźmy, która wówczas zajmowała się medycyną i psychologią. Rozmówca PAP podkreślił, że słowo „wiedźma” wywodzi się stąd, że kobieta taka miała dużą wiedzę.



Jest także kącina, czyli miejsce, w którym oddawano cześć bóstwom. Ustawiono tam kilka posągów bóstw przedchrześcijańskich. W namiocie kobiet zwiedzający mogą zobaczyć, jak dawniej przetwarzano skóry czy przygotowywano jedzenie, a w namiocie wojowników - jakie było oporządzenie ówczesnych wojów.



Zorganizowano także plac zabaw, na terenie którego można sprawdzić się w strzelaniu z łuku czy rzucie oszczepem.



Jaskinia Raj jest jedną z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną bogatą szatą naciekową. Została odkryta w latach 1963-1964. Ze względu na walory naukowe i dydaktyczne objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody; jest też chronionym stanowiskiem archeologicznym. Otwarcie jaskini dla ruchu turystycznego nastąpiło w 1972 roku. (PAP)



agn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a