Świętokrzyskie: osada Średniowieczna u stóp Łysej Góry
Jak powiedziała PAP Agnieszka Kopacz z urzędu gminy w Bielinach, turyści będą wchodzić na teren osady przez bramę zwaną wehikułem czasu. Za nią znajduje się święty gaj z drewnianymi posągami głównych bóstw czczonych przez naszych przodków – Śwista, Pośwista i Pogody.
Z gaju przechodzi się do wioski z XII–XIV wieku złożonej z zagród i warsztatów. Tu turyści spotkają osadników skupionych na wykonywaniu swoich codziennych zajęć. Zobaczą warsztaty: garncarski, kowalski, szewski, wikliniarski, tkacki oraz gospodarstwo bartnika. Będą mogli spróbować swoich sił w lepieniu glinianych garnków i tkaniu płótna. Jest także chatka zielarki, z paleniskiem przygotowanym do warzenia czarodziejskich mikstur i z ogródkiem pełnym ziół.
Codzienność sprzed setek lat turyści poznają w gospodarstwie otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą, której ściany obrzucono gliną, a dach pokryto słomianą strzechą. W piwniczce zgromadzono dawne specjały, a małe poletka obsiano lnem, prosem i pszenicą. Tutaj można będzie spróbować podpłomyków.
Organizatorzy zapowiadają, że wizyta w wiosce będzie podróżą w czasie. Pobyt w osadzie ma być nie tylko zabawą, ale także nauką.
Swoją siedzibę na terenie osady ma „Kraina Legend Świętokrzyskich”, oferująca grupom zorganizowanym gry terenowe, oparte na legendach i podaniach świętokrzyskich. W czerwcu zacznie działać karczma regionalna.
Podczas otwarcia osady 8 maja odbędzie się piknik średniowieczny. Wystąpi Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich Bałałajki i Zespół Muzyki Dawnej Semibrevis. Pokazy tańca średniowiecznego wykona grupa Ver Vetustatis. Gwiazdą wieczoru będzie Joanna Słowińska. Aktorzy „Krainy Legend Świętokrzyskich” pokażą spektakl „Sabat czarownic”.
Gmina Bieliny wybudowała osadę w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Piknik realizuje Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry" w ramach współfinansowanej przez UE kampanii promocyjnej województwa.
Osoby, które pracują w średniowiecznych warsztatach oraz wcielają się w postaci ze świętokrzyskich legend, zdobyły te umiejętności dzięki projektom realizowanym w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.(PAP)
agn/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17