Świętokrzyskie: odsłonięto kolejne tablice poświęcone zasłużonym ludowcom

Do Kałkowa przyjechało kilkaset osób – działacze PSL, weterani ruchu ludowego, samorządowcy i politycy. W obecności 20 pocztów sztandarowych celebrowana była dziękczynna msza święta w intencji chłopstwa.



Pallotyn ks. Krzysztof Czapla przypomniał w homilii pytanie, jakie kardynał Stefan Wyszyński nakazywał Polakom stawiać sobie w sumieniach: „Jakiej chcecie Polski?” „W obliczu wroga trzeba w coś wierzyć, aby być zdolnym do bohaterstwa, ale wiara i poświęcenie są potrzebne nie tylko na froncie wojennym, ale także na froncie pracy, obowiązku, zawodu, nauki, codziennego trudu i wysiłku. Wszędzie potrzebna jest wiara żywych ludzi w Boga Żywego” - mówił duchowny, przypominając fragment kazania Prymasa Tysiąclecia.



Sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił do uczestników uroczystości, że pielgrzymka ludowców jest modlitwą za rzesze chłopów polskich, którzy ze swym przywódcą Wincentym Witosem „szli i sztandar wolności haftowali własną krwią”. „Składamy dziś im hołd, wdzięczność i modlitwę, bo nie byłoby zwycięstwa nad bolszewikami, gdyby nie wiara, modlitwa i oddanie Maryi oraz poświęcenie setek tysięcy chłopów polskich ginących w wojnie” - dodał.



Panteon Chłopów Polskich przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski jest miejscem czci pamięci osób, które zapisały się w historii miłością do ojczyzny oraz przywiązaniem do tradycji i wiary katolickiej.



Maria Wysłouchowa (1858-1905)– nauczycielka, redaktorka i publicystka, działaczka Kobiecego Koła Oświaty Ludowej, rzeczniczka ruchu kobiecego i społecznego równouprawnienia kobiet, zwłaszcza wiejskich. Współdziałała w opracowywaniu i wydawaniu przystępnych i tanich książek dla mieszkańców wsi. Wydawała wspólnie z mężem – Bolesławem – czasopismo „Przyjaciel Ludu” oraz pisma dla kobiet: „Przodownica” i „Zorza”.



Stanisław Jagiełło (1905-1995), działacz ruchu ludowego; przed 1939 r. pracował jako sekretarz redakcji „Wyzwolenia” i „Przewodnika Gospodarskiego”. W czasie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracyjnym ruchu ludowym. Był współautorem pierwszej instrukcji organizacyjnej Batalionów Chłopskich (z sierpnia 1940 r.), od jesieni 1940 r. do wyzwolenia pełnił funkcję komendanta tej formacji w województwie kieleckim. Po wojnie był m.in. redaktorem naczelnym „Zielonego Sztandaru”, w latach 1947-1952 sprawował mandat posła na Sejm.



Arkadiusz Bożek (1899–1954), w okresie międzywojennym należał do czołowych przywódców Polaków na Opolszczyźnie, był współzałożycielem Polskiej Partii Ludowej na Śląsku. Walczył w pierwszym i trzecim powstaniu śląskim, a po ostatecznym podziale Śląska współpracował z Górnośląską Komisją Mieszaną, broniąc praw Polaków z Opolszczyzny. Organizował spółdzielnie rolnicze. Po 1945 r. pełnił funkcję wicewojewody śląsko-dąbrowskiego, był także w posłem na Sejm.



Ustanowione w 1936 r. przez PSL Święto Czynu Chłopskiego jest wyrazem czci dla patriotyzmu, bohaterstwa i ofiar chłopów w bitwie warszawskiej 1920 r. Stanęli oni do walki z bolszewikami na apel Wincentego Witosa - premiera Rządu Obrony Narodowej. W PRL święta tego oficjalnie nie czczono; wznowiono je w 1990 r. Od 2000 r. centralne obchody odbywają się w Kałkowie-Godowie.



W tamtejszym Panteonie znajdują się tablice upamiętniające 36 wybitnych ludowców – m.in. Wincentego Witosa, Macieja Rataja, Stanisława Mikołajczyka, Zofii Solarz, Franciszka Kamińskiego, Adama Bienia i Stanisława Pigonia. (PAP)



ban/ abr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a