Świętokrzyskie: odkryto ślady XVII ratusza w Bodzentynie

Przy okazji prac budowlanych związanych z rewitalizacją bodzentyńskiego rynku odnaleziono fundamenty budowli sprzed ponad 300 lat. „Trafiliśmy na mury dawnego ratusza z XVII wieku, na pewno będzie poprawka do projektu – chcemy je bardziej wyeksponować – zapowiedział w rozmowie z PAP burmistrz Bodzentyna.- „Na wzór rozwiązań podpatrzonych w Wiedniu chcemy je przykryć szybami i podświetlić” – dodał Krak.



Prace archeologiczne opóźniają harmonogram remontu rynku. Jak zapewnił PAP burmistrz miasta, opóźnienie sięgnie maksymalnie dwóch miesięcy. „Na koniec przyszłego roku, rynek będzie gotowy” – zapewnił Krak. Władze miasta liczą, że odkryte pozostałości ratusza, przyciągną do Bodzentyna większe rzesze turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie.



Rewitalizacja Górnego Rynku w Bodzentynie zakłada m.in. instalacje podświetlonych fontann, ławeczek oraz stylowych lamp. Całość inwestycji będzie kosztowała 8,1 mln zł, z czego 60% będzie pochodziło z dotacji unijnych. Pozostała kwota pochodzi z budżetu miasta i gminy.



Jak przypomniał w rozmowie z PAP burmistrz Bodzentyna, układ urbanistyczny miasta, był wzorowany na układzie średniowiecznego Krakowa. „W Bodzentynie, podobnie jak w Krakowie mamy dwa rynki i ten układ uliczek idealnie pasuje do tego krakowskiego, tylko w miniaturze” – powiedział burmistrz.



Bodzentyn jest jednym z najstarszych miast Kielecczyzny. W średniowieczu był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. W 1355 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego otrzymał prawa miejskie. Wówczas miasto należało do biskupa krakowskiego Bodzanty. Od XV do XVIII w. był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. Prawa miejskie utracił decyzją cara w 1870 roku. Bodzentyn ponownie stał się miastem w 1994 roku.



Obecnie Bodzentyn jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy w powiecie kieleckim. Miasto zamieszkuje 2,2 tys. osób. (PAP)



mjk/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a