Świętokrzyskie: Międzynarodowy Turniej Rycerski w weekend w Szydłowie

Jak poinformował PAP Piotr Walczak z wydziału promocji Urzędu Gminy w Szydłowie, w imprezie weźmie udział 150 rycerzy z grup rekonstrukcyjnych z Polski, Węgier i Słowacji.



Szydłów - zwany "polskim Carcassonne" - zachował do czasów współczesnych XIV-wieczny układ urbanistyczny. Zespół zamkowy z salą rycerską, skarbczykiem i bramą zamkową jest jednym z najważniejszych zabytków miasteczka – obok warownych murów z bramą krakowską, dwóch kościołów i synagogi.



W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wybudowano w Szydłowie kościół, zamek, a gród otoczono murami obronnymi. Kronikarze odnotowali siedem pobytów władcy w miasteczku.



W sobotę w Szydłowie będą obradowali włodarze kilkudziesięciu miast, zrzeszonych w Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego.



Poszczególne imprezy turnieju będą odbywały się na dziedzińcu zamku i w dolinie w pobliżu budowli.



Pokazy historyczne zaprezentują zagraniczne grupy rekonstrukcyjne: Cohors ze Słowacji i Bractwo Św. Jerzego z Węgier.



Rekonstruktorzy m.in. Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, z Nowej Dęby, Opatowa i Chęcin odtworzą wydarzenia Bitwy pod Płowcami z 1331, w której wojska polskie starły się z krzyżackimi.



Będzie można obejrzeć także spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt i posłuchać koncertu muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Carrantuohill.



W niedzielę przed południem, po uroczystej sesji rady gminy, grupy rekonstrukcyjne przemaszerują ulicami Szydłowa.



Zaplanowano też otwarcie odrestaurowanego rynku. W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych przebudowano główny plac miejscowości i przyległe uliczki oraz plac przed synagogą. Zrekonstruowano także mury miejskie i bramę krakowską.



Po południu odbędzie się turniej bojowy o miecz królewski i turniej łuczniczy. Atrakcją imprezy będzie pokaz bojowych machin oblężniczych z okresu średniowiecza. Odbędą się także pokazy kowalstwa artystycznego i średniowieczny jarmark rękodzielniczy.



Imprezę zakończy koncert muzyki romskiej – wystąpi Don Wasyl z zespołem.



Głównym organizatorem turnieju jest Gmina Szydłów. Patronat honorowy nad imprezą objęli: marszałek województwa świętokrzyskiego i wojewoda świętokrzyski.



Turniej odbędzie się w ramach realizacji gminnego projektu kampanii promocyjnej "Szydłów – polskie Carcassonne”, współfinansowanego ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. (PAP)



ban/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a