Świętokrzyskie: dwutygodniowe obchody 30. rocznicy stanu wojennego

W kulminacyjnym dniu uroczystości, 13 grudnia, na rynku w Kielcach otwarta zostanie wystawa „586 dni stanu wojennego”, przygotowana przez kielecką delegaturę oddziału IPN w Krakowie i Muzeum Historii Kielc. Następnie w muzeum odbędzie się debata z udziałem świadków historii sprzed 30 lat i przedstawione ma być okolicznościowe studium historyczne. Wieczorem w kieleckiej katedrze i innych kościołach diecezji będą celebrowane msze za ojczyznę.



Jak poinformował w piątek naczelnik delegatury IPN w Kielcach Leszek Bukowski, rocznicowe obchody rozpoczną się 1 grudnia. Zorganizują je: świętokrzyska Solidarność, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, tamtejsze Archiwum Państwowe, biblioteka główna Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Kieleckie Centrum Kultury, Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Stowarzyszenie Historyczne „Solidarność i Pamięć” w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni” w Starachowicach.



Archiwum Państwowe w Kielcach urządzi wystawę archiwaliów i pamiątek z okresu stanu wojennego oraz cykl lekcji dla szkół. Na wystawie znajdą się m.in. dokumenty z zespołu akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Kielcach, prezentujące z jednej strony propagandę władz, a z drugiej - działania opozycji demokratycznej i opór społeczny. Wśród pamiątkowych eksponatów pojawią się m.in. bombki choinkowe z logo Solidarności i 20-metrowy transparent z napisem „Chodźcie z nami - Solidarność”. Można będzie też zobaczyć milicyjny pokój przesłuchań i małą drukarnię z solidarnościowego podziemia.



W Starachowicach zostanie otwarta wystawa „Śni mi się Polska wolna...” i przeprowadzony będzie konkurs dla młodzieży „Orła WRON-a nie pokona”, w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych „Orzeł WRON-ę weźmie w szponę”, a w Staszowie zorganizuje się wieczornicę. Z kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie rozstrzygnięty konkurs historyczny dla uczniów „Wyrwij murom zęby krat...” i pokazana będzie rocznicowa wystawa.



W Ostrowcu zapowiedziano ponadto konferencję naukową „Stan wojenny w regionie świętokrzyskim 1981-1983”, a w Muzeum Wsi Kieleckiej – panel dyskusyjny „Stan wojenny na wsi kieleckiej”. IPN udostępni stronę www.13-grudnia.pl i opublikuje broszurę edukacyjną poświęconą wydarzeniom stanu wojennego w regionie, zawierającą pełną listę osób internowanych 13 grudnia w woj. kieleckim. Solidarność ma wydać w 20 tys. egzemplarzy „Kurier Kielecki” - okolicznościowy dodatek historyczny do „Echa Dnia”.



Honorowy patronat nad świętokrzyskimi obchodami 30. rocznicy 13 grudnia 1981 r. objął przewodniczący „S” Piotr Duda. (PAP)



mch/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17