Wirtualna lekcja historii Auschwitz już jest dostępna w internecie

Lekcja „Auschwitz — obóz koncentracyjny i zagłady” dostępna jest na stronie http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/. Na razie jest ona tylko po polsku, jednak już niedługo zostanie ona przetłumaczona na inne języki. Prace nad wersją angielską już trwają.



Lekcja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego; jego założenia i funkcjonowania, a także różnych grup więźniów. Przybliżone został warunki bytowe w obozie, praca, kary, egzekucje i pseudomedyczne eksperymenty. Część druga dotyczy masowej zagłady Żydów w Auschwitz. Zawiera kilkanaście rozdziałów poświęconych m.in. więźniom Sonderkommando, funkcjonowaniu komór gazowych i krematoriów, maskowaniu zbrodni, a także kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar.



„Chcieliśmy stworzyć kompendium wiedzy dotyczące podstawowych zagadnień z historii obozu. Użytkownik znajdzie w lekcji nie tylko najważniejsze fakty i daty, ale także tekstowe, dźwiękowe i filmowe relacje, współczesne i historyczne fotografie, multimedialne mapy, schematy oraz ćwiczenia dydaktyczne” – kierownik sekcji e-learningu w związanym z Muzeum Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Agnieszka Juskowiak-Sawicka.



Jej zdaniem internet jest doskonałym sposobem na dotarcie do osób, które chcą poznać historię Auschwitz, ale nie mogą odwiedzić Miejsca Pamięci. Lekcja może służyć także nauczycielom do przygotowania uczniów do wizyty w byłym obozie.



Autorami lekcji są specjaliści z działu naukowego Muzeum - Jacek Lachendro i Piotr Setkiewicz. „Staraliśmy się w przystępny sposób przedstawić skomplikowaną historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który z biegiem czasu stał się ogromnym kompleksem obozów i ośrodkiem natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych — powiedział kierownik Działu Naukowego Muzeum dr Piotr Setkiewicz.



Muzeum, niezależnie od lekcji zamieszczonej na stronie internetowej, organizuje również kursy internetowe przy użyciu specjalistycznej platformy e-learningowej. Prowadzone są one w dwóch blokach tematycznych poświęconych historii Holokaustu oraz historii Auschwitz. Najbliższa edycja kursów planowana jest na wrzesień.



Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Istnieje od 27 stycznia 2005 roku. Pod aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więźniów. Prowadzi szereg zajęć skierowanych do uczniów, studentów, nauczycieli i edukatorów. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.



Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku z myślą o uwięzieniu w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)



szf/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a