Wielkopolskie: uczczono pamięć oficera Armii Krajowej

Zdych ukończył podchorążówkę w Kielcach. We wrześniu 1939 r. walczył w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie" jako dowódca kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Podczas przewożenia schwytanych przez Rosjan więźniów, prawdopodobnie do Katynia, uciekł z transportu. Wstąpił później do Związku Walki Zbrojnej, przekształconego 70 lat temu w Armię Krajową.



Prześladowany po wojnie oficer został odznaczony przez emigracyjny rząd RP w Londynie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Awansowano go również z podporucznika na kapitana.



W liście do uczestników uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że są one ważnym dowodem pamięci o polskim patriocie i są aktem oddania mu hołdu.



"Niech pozostawione świadectwo wierności Rzeczypospolitej stanowi trwałe wyzwanie dla nas (...), na których ciąży wielki, zaszczytny obowiązek służby Narodowi i oddania sprawie budowy Polski, takiej w jakiej chcielibyśmy żyć i jakiej pragniemy dla przyszłych pokoleń" - napisał prezes PiS.



Stefan Zdych urodził się w Czajkowie w 1913 r., zmarł w 1985 r. w Legnicy.



Organizatorem i inicjatorem ufundowania tablicy było Stowarzyszenie im. Profesora Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a