Wielkopolskie: uczczą 130. rocznicę urodzin prof. Mariana Falskiego

„Dzieci złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą upamiętniającą pobyty Falskiego w Kuźnicy. W miejscowej szkole odbędzie się akademia, będą czytane fragmenty elementarza” – poinformował w środę PAP prezes miejscowego Stowarzyszenia Ruch Samorządowy im. profesora Mariana Falskiego, Marian Krzak.



W kuźnickim Muzeum Oświaty można oglądać elementarze wydane od 1910 do 1983 roku. W zbiorach jest m.in. Toruński Elementarz Polski z 1910 r.Zgromadzono także przedwojenne przybory szkolne, świadectwa, zeszyty, lektury, harcerskie mundurki, odznaki, czapki i zdjęcia. Są przedwojenne kałamarze, zdjęcia, dzienniki lekcyjne, oryginalne ławki, globusy, atlasy i setki pomocy szkolnych.



To jedyne w regionie muzeum, którego patronem jest autor słynnego elementarza z 1910 r., używanego niemal przez cały XX wiek - podkreślił Krzak.



Falski był zięciem Karola Oxnera – przedwojennego właściciela Kuźnicy, i szwagrem ostatniego dziedzica tego majątku – Seweryna Oxnera. Profesor często przyjeżdżał do rodziny swojej żony, polował w okolicznych lasach. Muzeum ma siedzibę w dworku należącym kiedyś do Oxnerów.



Marian Falski jest znany przede wszystkim jako autor „Elementarza”, ale w pamięci społecznej pozostała także jego książka pt. „Środowisko społeczne młodzieży a jej wykształcenie”, którą opublikowano w 1937 r. Profesor dowodził w niej, że nie uzdolnienia i charakter dziecka determinują jego szanse, lecz pozycja społeczna i klasowa ojca.



Rok wcześniej Falski opublikował broszurę pt. „Walczmy o szkołę”, w której poddał druzgocącej krytyce całą politykę oświatową rządów pomajowych, zwłaszcza Janusza i Wacława Jędrzejewiczów. Prace Falskiego z zakresu organizacji szkolnictwa i dydaktyki stawiały go w rzędzie najwybitniejszych wówczas twórców nauk o wychowaniu.



„Przez całe życie profesor pozostawał człowiekiem niepokornym, nie idącym na żadne kompromisy. W 1964 r., wraz z grupą uczonych i pisarzy, złożył swój podpis pod słynnym +Listem 34+ do premiera Józefa Cyrankiewicza, zawierającym żądanie zmiany polityki kulturalnej i zniesienia cenzury” – przypomniał w rozmowie z PAP członek stowarzyszenia, Waldemar Dudka.



W 1967 r. Falski podjął się obrony przed komisją dyscyplinarną Uniwersytetu Warszawskiego studenta historii Adama Michnika – obecnego redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Profesor zmarł w 1974 r.



Stowarzyszenie przeprowadziło w tym roku akcję przywrócenia elementarza Falskiego do szkół. Pod petycją do ówczesnej minister Katarzyny Hall podpisało się ponad 800 osób. „Nasza akcja nie przyniosła rezultatu” – ubolewa Krzak.



Według niego, ponad 100 tys. egzemplarzy elementarza Falskiego znajduje się w domach Polonii na całym świecie, głównie w USA. „Tam posiada go niemal każda polska rodzina, w Polsce uważany jest za staroświecki” – twierdzi prezes stowarzyszenia.(PAP)



zak/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17