Wielkopolskie: pamiątki rodu Kamockich na wystawie w Koninie

Na wystawie pokazano XIX-wieczne meble i srebra, dwa zegary, secesyjną lampę. Są też dwa obrazy cenionego pejzażysty Stanisława Kamockiego (1875-1944) – ucznia Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego.



Można oglądać liczące ponad 100 lat pamiątki z podróży po Europie i Egipcie prababki Stanisława Kamockiego oraz obraz jej autorstwa, przedstawiający dziewczynę z dzbankiem na tle rozrzuconych kwiatów.



Na ekspozycji jest również drzewo genealogiczne rodu Kamockich sięgające XIV wieku, aż po ostatniego, urodzonego kilka lat temu Kamockiego. Zaprezentowano też Stary i Nowy Testament z 1873 r. „Ten cenny starodruk został bogato zilustrowany przez jednego z Kamockich” – powiedziała PAP organizatorka wystawy, Wanda Mazurek.



Można ponadto podziwiać miśnieńską porcelanę, meble, lustro, kolekcję portretów Kamockich od 1800 r. i obrazy znanego malarza Fabiana Sarneckiego.



Według Wandy Mazurek, Stanisław Kamocki zapowiedział przekazanie w depozyt kolejnych pamiątek rodzinnych. „Ideą zorganizowania wystawy była chęć ratowania i upowszechniania cennych zbiorów. Stan wielu z nich, m.in. mebli i ram obrazów, wymaga natychmiastowych zabiegów konserwatorskich” – zaznaczyła Mazurek.(PAP)



zak/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17