Wielkopolska: XII Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich

„Grzybowo to głównie historia Słowian i w małym stopniu Wikingów, stąd spośród 700 tegorocznych uczestników są głównie drużyny z Polski oraz jedna drużyna z Niemiec - nadal czekamy na potwierdzenie przyjazdu drużyny czeskiej i norweskiej” - powiedział PAP Zbigniew Dzierżyński, prezes organizującego imprezę Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie.



Wojownicy będą mieszkać w obozie składającym się z około 160 namiotów Słowian i Wikingów. Będzie w nim można podziwiać rzemiosło wczesnośredniowiecznej ludności i spróbować tradycyjnego jadła.



Punktem kulminacyjnym imprezy będą bitwy, w których weźmie udział nawet kilkuset wojów. Wśród dodatkowych atrakcji będą widowiska teatralne – „Chrzest Mieszka” oraz „Zrękowiny”. Nie obędzie się także bez prezentacji codziennego życia dawnych Słowian.



Odbywać się będą różne turnieje m.in. turniej o tytuł Komesa (zwierzchnika administracji i wojska) Grodu Grzybowskiego, czy turniej łuczniczy, przewidziany także dla publiczności.



Zjazd Grzybowski jest po Festiwalu Wikingów na Wolinie drugą, co do wielkości imprezą wczesnośredniowieczną w Polsce. I Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich odbył się w 1999 roku w Lednicy. Następnie - po roku przerwy - przeniósł się do Grzybowa, gdzie odbywa się cykliczne do dziś.



Grodzisko w Grzybowie k. Wrześni to pozostałość po największym na ziemiach Polan grodzie książęcym z przełomu X i XI w.(PAP)



kpr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a