Wielkopolska: obchody 71 rocznicy zbrodni katyńskiej w Kaliszu

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym.



"71 lat temu Las Katyński stał się niemym świadkiem tragedii wielu tysięcy synów naszej Ojczyzny. Przez długi okres nie wolno było mówić o tej zbrodni, nie wolno było zatrzymać się nad mogiłami, by szeptać słowa modlitwy, zapalić światełko pamięci. Kłamstwo katyńskie przez 50 lat narastało próbując zatrzeć prawdę o kwietniowych dniach polskiego dramatu 1940 roku" - powiedział podczas mszy proboszcz parafii wojskowej św. Wojciecha i Stanisława ks. płk Bogdan Radziszewski.



W uroczystościach wzięli udział funkcjonariusze więziennictwa, oficerowie Wojska Polskiego i policji, uczniowie ze sztandarami, kombatanci, przedstawiciele rodzin zamordowanych w Katyniu - wśród nich Przemysław Zych, syn Gabrieli, która zginęła w katastrofie Smoleńskiej.



Po mszy jej uczestnicy przeszli do Ogrójca ojców jezuitów, gdzie odbył się Apel Poległych, złożono kwiaty i zapalono znicze. W Ogrójcu znajdują się dziesiątki tablic z nazwiskami Polaków oraz funkcjonariuszy policji i więziennictwa zamordowanych przez NKWD w Ostaszkowie, Starobielsku, Miednoje, Kozielsku. Jest tutaj także pomnik żołnierzy AK i ofiar stanu wojennego.



13 kwietnia minęła 71. rocznica mordu 19 tys. oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, dokonanego wiosną 1940 roku przez NKWD na polecenie najwyższych władz ZSRR.(PAP)



kpr/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a