Wielka Brytania oddała hołd poległym i weteranom

Niedziela po 11 listopada (Armistice Day), dniu zawieszenia broni kończącego działania wojenne na froncie zachodnim podczas I wojny światowej, obchodzona jest w Wielkiej Brytanii jako Remembrance Sunday (Niedziela Pamięci). W pierwszej wojnie światowej Brytyjczycy ponieśli więcej strat niż w drugiej.



Tradycyjnie obchody ku czci poległych w konfliktach zbrojnych są okazją, która jednoczy Brytyjczyków wokół dumnej pamięci dokonań sił zbrojnych imperium.



Uroczystość przed symbolicznym pomnikiem nieznanego żołnierza (Cenotaph) nieopodal siedziby premiera przy Downing Street zaplanowana jest w najdrobniejszym szczególe. Z góry wiadomo, gdzie kto stoi, w jakiej kolejności składa się wieńce, kiedy się maszeruje i w jakim porządku wychodzi.



Punktualnie o godz. 11. z wybiciem pierwszego uderzenia dzwonu Big Ben rozległa się pojedyncza salwa artyleryjska, a wraz z wybiciem ostatniego rozpoczęła się formalna uroczystość. Sygnał dał trębacz odgrywając capstrzyk.



Pierwszy wieniec z czerwonych maków, symbolizujących pamięć, składa Elżbieta II, po niej książę Edynburga Philip i inni członkowie rodziny królewskiej, jak nakazuje tradycja związani z różnymi jednostkami wojskowymi.



Jako ostatni z rodziny królewskiej składa wieniec książę Kentu. Następnie orkiestra gra marsza żałobnego, co jest sygnałem do składania wieńców przez liderów partii reprezentowanych w Izbie Gmin. Tę część rozpoczyna urzędujący premier.



W dalszej kolejności wieńce składają przedstawiciele dyplomatyczni wspólnoty Commonwealth, między innymi Australii, która w II wojnie światowej straciła 60 tys. żołnierzy i Indii, które wystawiły 2,5 mln ochotników. Od kilku lat wieńców nie składa przedstawiciel Zimbabwe, ponieważ kraj ten wystąpił z Commonwealthu, choć w czasie II wojny światowej wielu pilotów z ówczesnej Rodezji służyło w brytyjskim lotnictwie.



Następnym punktem jest uroczystość religijna: krótka modlitwa w intencji poległych odprawiona przez anglikańskiego biskupa Londynu Richarda Chartres przy akompaniamencie chóru stypendystów z ekskluzywnej szkoły prywatnej Westminster School.



Obecni są też przedstawiciele wszystkich niemal Kościołów chrześcijańskich i wyznań niechrześcijańskich m. in. judaizmu, buddystów, sikhów i muzułmanów.



Po zbiorowej modlitwie "Ojcze Nasz" rodzina królewska opuszcza miejsce, a po niej inni dygnitarze, a wśród nich byli premierzy (86-letnia Margaret Thatcher była tym razem nieobecna), burmistrz Londynu i inni oficjalni goście.



Na znak trębacza rozpoczyna się składanie wieńców przez organizacje kombatanckie i parada weteranów z orkiestrą, tym razem z udziałem około 7 tys. osób, w tym weteranów Polskich Sił Zbrojnych i ostatnich konfliktów zbrojnych w Iraku i Afganistanie.



Według BBC organizacja charytatywna Royal British Legion wspomagająca weteranów, w tym roku ze sprzedaży czerwonych maków wpinanych w butonierkę i noszonych przez cały listopad, zebrała 40 mln funtów. Patronką organizacji jest Elżbieta II.



Parady wojskowe, nabożeństwa i składanie wieńców pod pomnikami upamiętniającymi poległych żołnierzy odbyły się w wielu miastach, a także w państwach Commonwealthu. Po raz pierwszy tegoroczna parada odbyła się bez żadnego weterana pamiętającego I wojnę światową. Ostatni z nich, Claude Choules, zmarł w Australii, w maju tego roku, w wieku 110 lat.



Tygodnik "Observer" donosi, że British Library we współpracy z 12 innymi bibliotekami europejskimi udostępni swoje materiały o I wojnie światowej w internecie. Realizacja projektu (Remembering the First World War) potrwa trzy lata. Ma on być gotowy na obchody stulecia wybuchu I wojny światowej w 2014 r. Udostępnionych zostanie wtedy około 400 tys. materiałów źródłowych. (PAP)



asw/ fit/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a