Świat cyfrowy jest szansą i wyzwaniem dla historyków

Zdaniem Bochenka świat cyfrowy, który tworzą urządzenia, umożliwiające odbiorcy dostęp do internetu, np. komputery, tablety, telefony komórkowe, nigdy nie zastąpi świata realnego. Jednak to internet, a nie książka, jest coraz popularniejszym źródłem wiedzy.



Bochenek ostrzegł, że historię w internecie tworzą nie tylko zawodowi znawcy przeszłości, ale i amatorzy, stąd wiedza historyczna online nie zawsze jest wiarygodna. "Zadaniem profesjonalnych historyków jest weryfikacja tej wiedzy. Historyk odpowiada za prawdę" – zaznaczył podczas sobotniego wystąpienia w Auditorium Maximum UJ.



Dodał, że Wikipedia, która – według niego – już wyparła Encyklopedię Britannicę, jest jednym z najcenniejszych źródeł informacji. "Błędy w niej są relatywnie korygowane, ale odbiorca nie powinien na niej bezkrytycznie polegać. Dzięki Wikipedii nawet amator może być naukowcem" – powiedział.



Bochenek stwierdził, że za sprawą internetu współczesny człowiek otrzymuje mnóstwo komunikatów, nie zawsze prawdziwych. "W Polsce trzeba zająć się edukacją medialną, aby społeczeństwo umiało selekcjonować informacje, odróżniać wiarygodne, od fałszywych" – dodał.



Wyzwaniem dla historyków jest odpowiednie komunikowanie się z odbiorcą, aby ten mógł łatwo i poprawnie zrozumieć historię. Jednak – jak zauważył dyrektor NASC - część historyków musi zdać sobie sprawę, że „współczesny odbiorca jest inny niż kiedyś”. Aby wykorzystać ten - według Bochenka - fantastyczny czas do popularyzowania wiedzy historycznej niektórzy historycy muszą się przełamać i otworzyć na nowoczesne technologie.



Do zalet internetu jako źródła wiadomości należy m.in: szybkość, dostępność przez całą dobę, różnorodność informacji. Portal youtube oraz portale społecznościowe: Facebook, Twitter, dobrze wykorzystane oraz merytorycznie kontrolowane przez historyków, mogą być – zdaniem Bochenka - znaczącym źródłem historycznym.



II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski zorganizował, we współpracy z Muzeum Historii Polski, krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. (PAP)



bko/ eaw/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17