Węgry: obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

"Stalin i Hitler, tworząc reżimy totalitarne, nigdy nie myśleli o ich upadku. Sądzili, że czas zatrzyma się i wymaże z pamięci przeszłość. Ale Europa nie może zapomnieć o tamtych zbrodniach” - powiedział premier Viktor Orban, przemawiając w Muzeum Terroru w centrum Budapesztu.



Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. W budynku tym, gdzie przez dziesiątki lat więziono węgierskich patriotów, mieściła się podczas II wojny światowej centrala węgierskich faszystów, tzw. strzałokrzyżowców, a później komunistycznych Służb Bezpieczeństwa (AVH). W 2002 roku z inicjatywy prawicowego rządu Węgier urządzono tam Muzeum Terroru, a budynek zrekonstruowano, zachowując jego dawny charakter. W piwnicach można obejrzeć m.in. sale tortur, szubienice, pozbawione wentylacji cele oraz narzędzia do katowania ofiar.



„Nie wystarczy powiedzieć, że stoimy po stronie ofiar" – powiedział podczas konferencji w parlamencie prezydent Janos Ader. „Musimy również zobowiązać się do popierania wolności i prawa narodów do samostanowienia. Cienie dyktatury krążą nad Europą XXI wieku, ale Unia Europejska jest sojuszem państw, które mówią stanowcze +nie+ jakimkolwiek totalitaryzmom" - podkreślił.



Uczestniczący w budapeszteńskich uroczystościach podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podkreślił, że ”23 sierpnia 1939 roku jest datą wiążącą, jednym z najczarniejszych doświadczeń XX wieku".



W tym dniu "dwa totalitarne i brutalne reżimy - nazistowski i stalinowski - pochyliły się nad mapą Europy, by dokonać grabieży i podziału” - podkreślił. Przypomniał w ten sposób, że właśnie tego dnia hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który faktycznie dzielił Europę środkowowschodnią na podlegające im strefy wpływów.



Węgrzyn zaznaczył, że reżimom totalitarnym "nie udało się złamać wspólnej europejskiej postawy solidarności, dążenia do demokratycznej wymiany myśli i poglądów (...). Pamięć o wspólnej historii jest niezbędna do zrozumienia współczesnej Europy" – powiedział.



Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, zainicjowana w ubiegłym roku w Warszawie podczas polskiego przewodnictwa w UE. W podpisanej wtedy tzw. deklaracji warszawskiej mowa jest o konieczności zachowania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów. "Świadomość pielęgnowania wartości europejskich jest konieczna, aby uniknąć odrodzenia się ekstremizmów prowadzących do podobnych tragedii” - podkreślili sygnatariusze w dokumencie.



Podczas tegorocznych uroczystości w Budapeszcie europejscy ministrowie sprawiedliwości podpisali deklarację o tworzeniu europejskich centrów pamięci.



Andrzej Niewiadowski (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17