We wtorek Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Obchody w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego zainauguruje przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W uroczystościach weźmie udział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding, odpowiedzialna w KE za sprawiedliwość, prawa podstawowe oraz obywatelstwo. Będzie też kilkunastu ministrów sprawiedliwości państw UE oraz przedstawiciele europejskich instytucji zajmujących się rozliczaniem z totalitarną przeszłością, zaproszeni do Warszawy przez IPN.



Szefowie narodowych instytutów pamięci mają w Warszawie dyskutować o rozliczaniu reżimów totalitarnych, problemach rehabilitacji ofiar oraz edukacji historycznej. Z kolei ministrowie sprawiedliwości skupią się na zapobieganiu i rozliczaniu przestępstw reżimów totalitarnych. Mają też przyjąć wspólną deklarację.



Uczestnicy obchodów mają też uczcić pamięć powstańców warszawskich, poległych i pomordowanych na Wschodzie oraz bohaterów getta warszawskiego.



Warszawskie obchody organizują Ministerstwo Sprawiedliwości i Instytut Pamięci Narodowej.



W listopadzie 2008 r. Rada UE przyjęła decyzję ramową w sprawie zwalczania niektórych form i przejawów rasizmu i ksenofobii środkami prawa karnego. Decyzja nie obejmuje czynów popełnianych z pobudek ideologicznych, w tym zbrodni komunistycznych. Jednak Rada UE dołączyła do decyzji ramowej deklarację, potępiającą przestępstwa popełnione przez systemy totalitarne i wzywającą Komisję, aby w terminie 2 lat od daty wejścia w życie decyzji ramowej przedstawiła informację ws. potrzeby przyjęcia dodatkowego aktu prawnego, odnoszącego się m.in. do zbrodni komunistycznych.



Prócz tego w UE pojawiło się kilka inicjatyw dot. uczczenia ofiar reżimów totalitarnych. We wrześniu 2008 r. Parlament Europejski przyjmą deklarację ws. ogłoszenia 23 sierpnia, dnia podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow, Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Celem deklaracji było upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji.



W kwietniu 2009 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję o europejskim sumieniu i totalitaryzmie. Potępił w niej m.in. zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez reżimy totalitarne i autorytarne oraz wyraził poszanowanie dla ofiar tych zbrodni, a także żal, że dostęp do dokumentów archiwalnych z tego okresu jest wciąż ograniczony. Rezolucja wzywała też Komisję Europejską i państwa członkowskie do podejmowania odpowiednich działań edukacyjnych.



Z kolei w grudniu 2010 r. Komisja Europejska przyjęła raport nt. pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie.



W czerwcu 2011 r. ministrowie sprawiedliwości krajów UE przyjęli konkluzje ws. upamiętnienia ofiar zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne. Zwrócono się w nich do państw członkowskich m.in. o rozważenie sposobu upamiętnienia dnia 23 sierpnia oraz o podjęcie bądź też wsparcie inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do społeczeństwa, dotyczących reżimów totalitarnych. (PAP)



ral/ abr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17