We fromborskiej katedrze niezbadana krypta kanoników warmińskich
Krypta, w której od 1710 roku do 1908 roku chowano kanoników warmińskich znajduje się pod prezbiterium fromborskiej archikatedry, kilkadziesiąt metrów od grobu Mikołaja Kopernika. Wie o niej jednak niewielkie grono ludzi.
"Wejście do niej jest niemożliwe i niebezpieczne - wewnątrz znajduje się groźny dla zdrowia grzyb kropidlak. Poza tym widok tam panujący nie nadaje się dla oczu wiernych czy turystów" - powiedział PAP proboszcz fromborskiej archikatedry ks. Jacek Wojtkowski, który jest w posiadaniu fotogramów krypty wykonanych przed kilkoma laty przy okazji poszukiwania grobu wuja Kopernika biskupa Łukasza Watzenrode.
"Archeolodzy, którzy pracowali nad odnalezieniem miejsca pochówku bp. Watzenrode chcieli przejść tam właśnie przez kryptę kanoników warmińskich. Pomysł ten się nie udał, grobu wuja Kopernika nie odnaleziono, ale dowiedzieliśmy się tego, co kryje krypta kanoników" - powiedział PAP ks. Wojtkowski.
Ks. Wojtkowski przyznał, że widok w krypcie jest okropny, ponieważ w 1945 roku sowieccy żołnierze sprofanowali ją: powywracali trumny, wiele zwłok z nich wypadło. Nikt krypty nie uporządkował i zwłoki leżą do dziś w nieładzie, nieposzanowaniu, na stercie. Zdaniem ks. Wojtkowskiego trumien jest ok. 100-120.
"Żeby uporządkować tę kryptę trzeba sporych środków, których nie mamy. Dlatego taki stan rzeczy trwa i to niestety od lat" - przyznał ks. Wojtkowski, który dodał, że zanim doszłoby do porządkowania krypty trzeba by było wytruć kropidlaka, zbezczeszczone zaś szczątki należałoby poddać badaniom m.in. antropologicznym.
Parafia we Fromborku nie aplikuje po środki na zbadanie i uporządkowanie krypty ponieważ - jak powiedział PAP ks. Wojtkowski - każdy projekt dofinansowany czy to przez służby konserwatorskie, czy ze środków unijnych wymaga wkładu własnego.
"My takich pieniędzy nie mamy a poza tym mamy mnóstwo innych, pilniejszych spraw, np. remont murów, które nieomal sypią się ludziom na głowy" - powiedział PAP ks. Wojtkowski i dodał, że zbadanie krypty mogłoby się odbyć w ramach realizowania projektu badawczego którejś z wyższych uczelni.
"Chętnie udostępnię archeologom tę kryptę. Sądzę, że to byłoby ciekawe wyzwanie naukowe" - podkreślił ks. Wojtkowski. Dodał on, że zbadania wymagają m.in. kwestie dotyczące ubioru zmarłych, czy dekoracje trumien, gdyż takie szczegóły wiele mówią o danej epoce.
Kanoników warmińskich przestano chować w krypcie w katedrze na pocz. XX w., kiedy otwarto cmentarz kanoników we Fromborku. (PAP)
jwo/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17