We Francji odkryto ślady najstarszej sztuki jaskiniowej

W Abri Castanet w południowej Francji odkryto freski naskalne datowane na 37 tys. lat. Są one dwukrotnie starsze od malowideł z Lascaux czy Altamiry. Badania, prowadzone przez ponad tuzin naukowców z Europy i USA, opublikowano właśnie na łamach tygodnika "PNAS".



Freski reprezentują wczesną kulturę oryniacką. Dotąd najstarszym świadectwem sztuki jaskiniowej kultury oryniackiej była francuska jaskinia Chauvet.



Na stanowisku w Abri Castanet od kilkunastu lat prowadzono wykopaliska archeologiczne. Naukowcy natrafiali tam na różnorodne przedmioty, np. kościane ozdoby, które były dowodem umiejętności symbolicznego myślenia ich twórców. Kultura oryniacka wygasła mniej więcej 28 tys. lat temu.



W 2007 r. naukowcy odkryli pierwsze ślady malowideł naskalnych w grocie zamieszkanej przez grupę łowców-zbieraczy. Freski przedstawiają postaci zwierząt oraz różne kształty geometryczne.



Jak wyjaśniają naukowcy, freski są nieco starsze niż te w grocie Chauvet. Różnią się też charakterem. W Chauvet freski wykonano głęboko pod ziemią, w trudno dostępnych miejscach. Być może miały mieć charakter kultowy. Natomiast malunki z Castanet są blisko związane z codziennym życiem, które toczyło się tuż obok.(PAP)



krx/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a
Loading...