W.Brytania: Zjawa IV wypłynęła z Anglii, śladem Władysława Wagnera

Wagner (1912-92) jest pierwszym Polakiem, który na jachtach żaglowych Zjawa, Zjawa II i Zjawa III opłynął kulę ziemską, ale z powodu wybuchu II wojny światowej nie mógł dokończyć ostatniego odcinka podróży z Great Yarmouth we wschodniej Anglii do Gdyni. W 2012 roku z okazji stulecia jego urodzin obchodzony jest Rok Wagnerowski.



Odpłynięcie statku poprzedziła uroczystość na nabrzeżu naprzeciwko ratusza, z udziałem współorganizatora rejsu - honorowego komandora Polskiego Yacht Klubu w Londynie (YKPL) Jerzego Knabe, kierownika wydziału konsularnego ambasady RP w Londynie Ireneusza Truszkowskiego, władz miejskich Great Yarmouth i angielskich kadetów.



Herold miejski w paradnym stroju obwieścił, że jacht ma swobodę opuszczenia portu, a Truszkowski ogłosił, że polecenie pozostania jachtu Wagnera w porcie, wydane w związku z napadem Niemiec na Polskę przez ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie Karola Poznańskiego, zostaje odwołane.



"Zjawa III z oczywistego względu nie mogła powrócić do Gdyni we wrześniu 1939 roku. Ale miło mi było dać +zielone światło+ na powrót Zjawy IV - jachtu nawiązującego do tradycji tamtej Zjawy" - powiedział PAP Truszkowski.



"Cieszę się, że harcerze kultywują tradycję polskiego żeglarstwa i że taki rejs jest dla nich wielką przygodą" - dodał.



"Wybitne osiągnięcia żeglarskie Wagnera nie zostały docenione, a on sam nie został należycie uhonorowany z powodu wojny i rządów komunistycznych" - przypomniała burmistrz Great Yarmouth Colleen Walker dalsze losy żeglarza, który po II wojnie pozostał na emigracji.



Zjawa IV oczekiwana jest w Gdyni w sobotę 15 września, w 20. rocznicę śmierci Wagnera. (PAP)



asw/ awl/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a