W.Brytania: w Southampton uczczono pamięć załogi Titanica
W porcie odtworzono nagranie syreny pokładowej statku; w mieście otwarto muzeum Titanica.
Dokładnie sto lat temu, 10 kwietnia 1912 roku, ten liniowiec należący do firmy oceanicznej White Star wyruszył z portowych doków Southampton w pierwszą i ostatnią podróż. Zatonął 15 kwietnia nad ranem, kilka godzin po zderzeniu z górą lodową na północnym Atlantyku.
Z Southampton pochodziło 714 członków załogi statku liczącej łącznie 897 osób. 658 członków załogi przypłaciło podróż życiem, z czego 538 to mieszkańcy Southampton.
Southampton ma więcej pomników upamiętniających katastrofę Titanica niż inne miasta. Swój pomnik mają tam m.in. inżynierowie zatrudni przy jego budowie w stoczni Harland & Wolff w Belfaście.
W mieście zarządzono we wtorek minutę ciszy; rodziny i krewni członków załogi rzucali wieńce z nadbrzeża, przy którym stał Titanic, pochód dzieci w szkolnych mundurkach przeszedł od pomnika inżynierów do nowo otwartego muzeum Titanica (SeaCity Museum).
"Uroczystości były w dobrym guście i wzruszające" - powiedziała mediom Vanessa Beecham, której stryjeczny dziadek był na Titanicu strażakiem i nie przeżył katastrofy.
Podczas uroczystości religijnej z udziałem władz miejskich i zaproszonych gości odśpiewano znany anglikański hymn "Nearer, My God, To Thee", który grała słynna orkiestra Titanica w czasie, gdy statek wypełniał się wodą.
Muzeum SeaCity, otwarte przez olimpijską gwiazdę wioślarstwa Jamesa Cracknella, zdobywcę złotych medali w Sydney i Atenach, kosztowało 15 mln funtów, z czego 2/3 wyłożyły władze miasta. Do nowych potrzeb zaadaptowano dawny budynek sądów i posterunek policji.
W katastrofie Titanica - największej katastrofie na morzu w czasach pokoju - zginęło ponad 1,5 tys. pasażerów i członków załogi, a ok. 700 osób udało się uratować. Największe i najbardziej imponujące muzeum Titanica znajduje się w Belfaście.(PAP)
asw/ az/ mc/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17