W.Brytania: szczątki króla na parkingu

"Szczątki pokazują nieprawidłowości budowy kręgosłupa i wklęśnięcie w czaszce sugerujące podobieństwa do sposobu opisu monarchy w historycznych zapiskach" - ogłosiła w środę ekipa archeologów prowadząca prace od 25 sierpnia.



Budowa kości wskazuje, iż mężczyzna miał niesymetryczne ramiona wskutek zaawansowanego skrzywienia bocznego kręgosłupa, choć nie oznacza, że był garbusem tak, jak opisał go William Szekspir, w głośnym dramacie "Ryszard III" przypisując mu cytat: "Konia! Konia! Oddam królestwo za konia!".



Dobrze zachowane kości zostaną poddane analizie DNA. Porównawczy materiał DNA zgodził się dać 55-letni stolarz Michael Ibsen, syn siostrzenicy spokrewnionej z 16. pokoleniem wywodzącym się od siostry monarchy - Anny. Szczątki króla zostałyby następnie uroczyście pochowane w miejskiej katedrze w Leicester.



Po niespełna dwuletnim (1483-85) panowaniu Ryszard III poległ w bitwie na Polu Bosworth (Leicestershire), jednej z najważniejszych bitew w historii Anglii. Jego zbezczeszczone i odarte z kosztowności zwłoki przywieziono do Leicester i jako pokonanego pochowano bez honorów w miejscowym klasztorze franciszkańskich zakonników. Klasztor został zniszczony w okresie Reformacji.



W wyniku dwutygodniowych wykopalisk, w których posłużono się radarem do penetracji gruntu zlokalizowano m. in. miejsce, w którym mieścił się klasztorny kościół, a w nim chór, w którym archeolodzy przypuszczali, że król mógł zostać pochowany, a także ogródek z płytami chodnikowymi wokół niego.



Odkrycie ogródka (tzw. Herrick Garden od nazwiska burmistrza Leicester Roberta Herricka, który kupił część terenu, na którym stał klasztor) uważane jest za szczególnie ważne, ponieważ istnieje o nim zapis z 1612 r., w którym jest mowa o metrowym filarze z napisem, że tu właśnie znajdują się szczątki Ryszarda III. Jest to ostatni znany zapis miejsca pochówku.



Spadkobiercy Herricka sprzedali ogród z początkiem XVIII w. Z czasem został pokryty nawierzchnią, a w latach 30-40 XX w. stał się parkingiem.



Ryszard III pochodził z królewskiego rodu Yorków i jest ostatnim monarchą z dynastii Plantagenetów zasiadającej na tronie blisko 270 lat (1216-1485) ustępując miejsca Tudorom, którzy pokonali ich w 30. letniej Wojnie Róż między Yorkami i Lancasterami zasiadając na tonie do 1603 r.



W historii Ryszard III zapisał się jako tyran. Do władzy doszedł zagarniając tron 12. letniemu bratankowi i prędko zasłynął jako okrutny władca. (PAP)



asw/ abe/




Dyskusja na dany temat:


  • czarny olek napisał:

    [quote:d8c6eb2447="IOH BOT"] W historii Ryszard III zapisał się jako tyran. Do władzy doszedł zagarniając tron 12. letniemu bratankowi i prędko zasłynął jako okrutny władca. (PAP) asw/ abe/[/quote:d8c6eb2447] Litości... :?

  • groszek napisał:

    Ano jak by nie patrzec [b:2e8f49a4d2] dwóch bratanków [/b:2e8f49a4d2] uśmiercił w Tower of London... ech czarny P.R. Tudorów wlecze sie za Ryszardem III az do XXI wieku ot jak jest moc utwierdzania pewnej legendy. A teraz jeszcze ten parking. No to za Ryszarda III :beer:

  • czarny olek napisał:

    To wcale nie jest takie pewne Groszku, bardziej prawdopodobne jest to że śmierć chłopców to dzieło Henia Tudora. Przynajmniej z taką opinią całkiem niedawno się zetknąłem

  • seth napisał:

    czarny olek; [quote:7334d37dde] że śmierć chłopców to dzieło Henia Tudora. [/quote:7334d37dde] Aż się boję zapytać gdzie o tym czytałeś ? Mam nadzieję że nie w Fakcie czy inszym Focusie.

  • czarny olek napisał:

    Seth: http://peregrin-tuk.blog.onet.pl/Ryszard-III-portret-potwora,2,ID370673039,n Niewiele wiem o Ryszardzie Plantagenecie, jakoś nie było mi z nim po drodze. Całkiem też możliwe, że podany przeze mnie powyżej link mieści się niedaleko od Faktu czy Focusa, niemniej dał mi trochę do myślenia. Jeśli opinie tam wyrażone są błędne, to poproszę o korektę. pozdrawiam



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a