Warsztaty i wizyty studyjne w ofercie edukacyjnej katowickiego IPN

Propozycje są adresowanych do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego - poinformowała w piątek PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN.



Ofertę współpracy IPN kieruje zarówno do nauczycieli historii, jak i języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i religii. Lekcje są nieodpłatne i odbywają się w siedzibie katowickiego Oddziału IPN lub – w miarę możliwości - w poszczególnych szkołach, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zasadą jest wykorzystywanie w zajęciach dokumentów archiwalnych oraz stosowanie środków audiowizualnych.



„Apel skierowaliśmy do wszystkich starostów, burmistrzów, wójtów i prezydentów miast województwa śląskiego z prośbą o przekazanie naszych propozycji szkołom prowadzonym przez samorządy. Naszą ofertę przedstawiliśmy już nauczycielom współpracującym z nami w minionych latach” - dodała Kobylańska.



W ofercie edukacyjnej IPN proponuje nie tylko lekcje, ale też wyjazdowe warsztaty w miejscach historycznych wydarzeń. Uczniowie będą mogli przyjrzeć się aresztom, do których trafiali więźniowie z czasów okupacji hitlerowskiej i więźniowie polityczni z okresu PRL, zwiedzić Izbę pamięci kopalni Wujek czy pojechać do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Instytut oferuje też objazd szlakiem zabytków polskiej I niemieckiej architektury militarnej z 1939 roku.



Muzeum Śląskie w Katowicach wraz z IPN zapraszają uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do udziału w II edycji debat oksfordzkich - czyli takich, w których zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej - poświęconych kluczowym zagadnieniom najnowszej historii Polski.



Dodatkowych informacji udziela Referat Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, tel. 32 60 99 872 lub 32 60 99 869.(PAP)



kon/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17