Warszawska konferencja o ruchu wsparcia Solidarności w Niemczech

Ma ona przypomnieć wsparcie, jakiego społeczeństwo niemieckie udzielało "S", zwłaszcza w stanie wojennym.



Na początku lat 80. Polacy otrzymali z Niemiec zachodnich ponad 30 mln paczek z pomocą o łącznej wartości ponad miliarda marek. W pomoc angażowały się kościoły, gminy, stowarzyszenia, związki zawodowe i osoby prywatne, m.in. Krystyna Graef, Georg Dietrich czy Joseph Mayer. Właśnie o tej spontanicznej akcji opowiada film dokumentalny wyprodukowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.



Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski, otwierając konferencję, podkreślał, że dotyczy ona nadal mało znanej części polskiej walki o wolność, w tym wsparcia udzielanego opozycji w kraju m.in. przez emigrację solidarnościową.



Również w środę w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu zaplanowano otwarcie wystawy "Solidarność z Polską. Ruch wsparcia Solidarności w Niemczech". Na kilkudziesięciu planszach pokazano tam historię ruchu prosolidarnościowego w Niemczech - opisano działalność i pomoc niesioną dla kraju przez m.in.: Hilfskomitee „Solidarność” Mainz, a także Arbeitsgruppe „Solidarność" w Berlinie Zachodnim i Kolonii. Wystawa była już pokazywana w Akwizgranie, Berlinie i Duesseldorfie.



Druga z wystaw nosi tytuł "Ruch wsparcia Solidarności - środowiska wolnego świata przeciw zniewoleniu Polski". Przygotowała ją Fundacja „Ośrodek KARTA" we współpracy z CSSO - Światowym Porozumieniem Organizacji Wspierających Solidarność.



Organizatorzy cytują Zbigniewa Gluzę, redaktora naczelnego podziemnej i współczesnej „Karty": "spontaniczna pomoc - nie oparta na zastanych strukturach czy rutynowych działaniach państw demokratycznych - okazywała się dla istniejącego w Polsce podziemia najbardziej cenna. Nie tylko ze względu na jej wymiar materialny (choć ten był nie do przecenienia), ale też rodzaj braterskiej aury, jaką przy odbiorze tej pomocy w Polsce odczuwaliśmy. Może dlatego, że - jak potwierdzają przywołane tu świadectwa - tamte ogniska na Zachodzie płonęły tym samym ogniem, co te w kraju".



W ramach konferencji zorganizowano też prezentację książki "Pomoc dla Polski. Zostali przemytnikami dla Polaków", a także szereg paneli dyskusyjnych z udziałem m.in. prof. Andrzeja Paczkowskiego z IPN oraz założyciela "Solidarności Walczącej" Kornela Morawieckiego. Dyskusja ma dotyczyć znaczenia oraz sposobu organizacji pomocy z Zachodu dla opozycji w kraju. (PAP)



laz/ son/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a